Cazibe Merkezleri Tanıtım Toplantıları Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın Katılımlarıyla Malatya ve Elazığ’da Gerçekleştirildi
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Malatya ve Elazığ’da düzenlenen Cazibe Merkezleri Programı Tanıtımları kapsamında illerimizin valileri Mustafa Toprak ve Murat Zorluoğlu ve Kalkınma Bankasından Satı Balcı ile birlikte ‘Cazibe Merkezleri Programı’nın tanıtım ve başvuru süreçleri ile ilgili konularının sanayicilere, yatırımcılara, iş dünyasına daha iyi aktarılabilmesi amacıyla düzenlenen toplantıya katılarak katılımcıların sorularını yanıtladılar.
 
Toplantıya Malatya Milletvekilleri Mustafa Şahin ve Nurettin Yaşar, İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, İlçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları, Kalkınma Bakanlığı yetkilileri, Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Satı Balcı, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop ve ajans personeli, Malatya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Esnaf ve Sanatkalar Odası Başkanı Şevket Keskin, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, çok sayıda Malatyalı iş adamı ve yatırımcı katıldı.
 
Elazığ’da yapılan toplantıya ise Akgün Otel’de gerçekleştirilen tanıtım programına Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Elazığ Milletvekilleri Ömer Serdar, Tahir Öztürk, Metin Bulut ve Ejder Açıkkapı, kamu kurum ve kuruluşları ile iş dünyası örgütlerinin temsilcileri katıldı.
 
Malatya Valisi Mustafa Toprak yaptığı konuşmada şunları kaydetti.”Toplantı öncesi ilimize teşriflerinden dolayı Bakan Elvan’a şükranlarını sunarak, hükümet tarafından ortaya çıkartılan, çok önemsenen, önem verilen ve Kalkınma Bakanlığı koordinatörlüğünde yürütülen, ilimize de çok önemli katkılar sağlayacak ‘Cazibe Merkezleri Programı’ projesinde alınan kararlar ve istifade edilecek konuların Bakan Elvan tarafından katılımcılara anlatılacak olmasından dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
 
Bakan Elvan, Malatya'nın bölgenin en fazla ihracat yapan illeri olduğunu ve bunun yanı sıra yeni hedeflerinin de bulunduğunu belirten Bakan Elvan, "Malatya doğu ile batının kavşak noktasında olan illerimiz. Malatya yine bölgenin doğal cazibe merkezi biz suni bir cazibe merkezi oluşturmak istemiyoruz. Doğal cazibe merkezini daha da güçlü hale getirip daha güçlü bir cazibe merkezine dönüştürmek istiyoruz. Bu cazibe merkezi programı ile bunu hedefliyoruz.
 
Bugüne kadar önemli yatırımlar yapıldı. Birçok alanda imalat sanayinde alt sektörlerde yapılan yatırımlar sayesinde ihracatlar gerçekleşiyor. Yaklaşık 500 milyon dolara yakın ihracatı olan bir ilimiz Malatya aynı zamanda bölgede en fazla ihracat yapan ilimiz. Sanayi alt yapısı itibari ile Doğu Anadolu bölge sanayisinin yüzde 30'nun bulunduğu bir şehrimiz. Dolayısıyla sanayiyi burada şahlandırma dönemi geldi diye düşünüyoruz. Bu çerçeve de bugün buradayım. Bu programın belki bugüne kadar uygulanan teşvik sistemlerinden farklı bir yapısı var" diye konuştu.
 
Bakan Elvan Elazığ’daki toplantıda ise şunları kaydetti: “Kalkınma Ajansları, Bölge Kalkınma İdareleri ve SODES gibi destek programlarını hayata geçirdik. Yerel yönetimlerin ihtiyaçlarını giderdik. Yerel ve bölgesel kalkınma için 2002 yılı bir milat olmuş ve yerel kalkınma başlamıştır. STK’lar daha güçlü hale gelmiştir. Proje yapma tekniklerini öğrenen ve kendilerini geliştiren sivil toplum örgütlerimiz artık bölgesel kalkınma adına önemli projelere imza atmaktadırlar.
 
Cazibe Merkezleri Programını diğer teşviklerden ayıran çok önemli unsurlar bulunmaktadır. Bu programdan yararlanmak isteyen her yatırımcının başından sonuna kadar yanında olacağız. Projeyi birlikte gerçekleştireceğiz. Kamu yatırımı gerçekleştiriliyormuş gibi iş sonuna kadar yatırımcıyla birlikte olacağız. Engelleri kaldıracak, sorunları biz çözeceğiz.
 
Her bir ile ayrı rol vermeyi ve o illeri bir alanda ihtisaslaşmasını arzu etmekteyiz. Belirli alanlarda kümeleşmelerin olmasını istiyoruz. Hızlı kalkınma, sanayileşme ve maliyetleri azaltmak için bu kümelenmeler gerçekleşmelidir. Bu şekilde yatırımlarda ihtisaslaşma ve uzmanlaşmayı planlamaktayız. Program kapsamındaki yatırımların gerçekleşmesinde üniversitelerin de aktif şekilde işin içerisinde olmasını öngörmekteyiz. Yatırım düşüncesinin oluşumundan itibaren yatırımın tamamlanmasına kadar sürecin her aşamasına çok çeşitli destekler vermekteyiz”.
 
2017 yılının yatırım yılı olacağını belirten Bakan Elvan, " Bu yılı yatırım anlamında çok iyi değerlendirmemiz gerekir. Cazibe merkezi programı desteklerinden yararlanmanız mevcut teşvik sisteminden yararlanmamanız anlamına gelmiyor. Mevcut Teşvik sisteminden de yararlanacaksınız. Cazibe merkezleri programından da yararlanacaksınız. Ancak burada mükerrerlik olmayacak"
 
Bakan Elvan’ın konuşmalarının ardından Valilerimiz Toprak, Zorluoğlu ve Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Balcı ile birlikte katılımcıların ‘Cazibe Merkezleri Programı’ hakkındaki sorularını cevapladılar.  
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır