Yıllık 30 Milyon Fide Yetiştirilecek
Fırat Kalkınma Ajansı 2020 Yılı Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenen Elazığ Belediyesinin “Elazığ Sertifikalı Fide Üretim Merkezi” projesi düzenlenen törenle imzalandı.

FKA Elazığ Yatırım Destek Ofisinde düzenlenen imza törenine, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Şerbet, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, FKA Elazığ Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mustafa Selim Özatay katıldı.

Projesiyle Elazığ’ın ve bölgenin ihtiyacı olan ve hâlihazırda bölge dışından karşılanan yıllık 30 milyon fidenin, Elazığ Merkez ilçe Harmantepe Köyündeki inşa edilecek ve Pelte Köyünde 2019 yılında tespit edilen jeotermal kaynakla ısıtılacak 10.000 metrekare serada üretilerek karşılanması hedefleniyor.

Proje kapsamında ayrıca yerel tohumların muhafaza edileceği ve sertifikalandırma işlemlerinin yapılacağı 200 metrekare yerel tohum depolama alanı inşa edilmesi de hedeflenmektedir.

Uygulama süresi 24 ay olacak proje ile tarımsal ürünlerin arz güvenliğinin ve yerel tohumların güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra projenin sosyal bileşeni olarak her yıl belli sayıda dezavantajlı üreticiye bedelsiz olarak belli sayıda fide verilecektir.

Törende ayrıca Fırat Kalkınma Ajansının Elazığ’da desteklediği projelerin de değerlendirilmesi yapıldı.

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman projelerin Elazığ’a ve bölgeye hayırlı olmasını diledi.
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır