“Uluslararası Öğrencilerin Kariyer Gelişimi” Protokolü İmzalandı
Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) koordinasyonunda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ile Fırat Üniversitesi (FÜ) arasında “Uluslararası Öğrencilerin Kariyer Gelişimi” protokolü imzalandı.

Fırat Üniversitesi Rektörlük Binasında gerçekleştirilen protokol imza törenine, Fıat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Hasar ile Yabancı Uyruklu Öğrenciler Koordinatörü Doç. Dr. Asıf Yokuş katıldı.

İmzalanan protokol kapsamında öğrencilere, kariyer gelişimi faaliyetlerinin genel koordinasyonunu sağlamanın yanı sıra temel düzeyde dış ticaret eğitimi verilmesinin planlanıyor.

Törende konuşan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, amaçlarının Fırat Üniversitesinde eğitim gören uluslararası öğrencilerin kariyer gelişimlerine katkı sağlamak olduğunu kaydederek,  öğrencilerin gerek Türkiye’de gerekse kendi ülkelerindeki girişimcilikle ilgili kapasitelerini artırmak üzere bu protokolü imzaladıklarını ifade etti.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ da Fırat Üniversitesinde 40’ın üzerinde ülkeden 2 bin 300’e yakın uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, “Uluslararası öğrencilerimizden bir çok yabancı dil bilenlerini seçerek, ilimizde bulunan Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgesi ve diğer kuruluşlara bağlı iş yerlerinde staj yapması konusunda işbirliği protokolü imzaladık. Yabancı uyruklu üniversite eğitimine devam eden öğrencilerin ileri ki yaşamlarında iş dünyasına katılmaları noktasında önemli bir imza” diye konuştu.

Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan ise Elazığ’ın hem kültürel hem de yurt dışına açılma konularında öğrencilerin büyük katkıları olacağına değinerek, şöyle konuştu:

“Bizler de ilimizde özellikle yurt dışına ihracat yapan firmalarımızın hem işi yapabilme hem de öğrencilerin gelişimine katkı sağlamak için buradayız. Özellikle Afrika bölgesinde önemli adımları olacaktır. Burada uluslararası öğrencilerin hem eğitimine hem de bireysel gelişiminde önemli katkı sunmuş olacağız.”

Konuşmaların ardından Rektör Demirdağ, Başkan Arslan ve Genel Sekreter Yoğunlu hazırlanan protokolü imzaladı.
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır