Tunceli’de SOGEP Projelerinde İmzalar Atıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından desteklenen “Üreten Kadınlar, Güçlü Yarınlar" ve  "Şavak Yünü Ekonomiye Kazandırılıyor" projelerinin imza töreni gerçekleştirildi.

Tunceli Valiliği toplantı salonunda düzenlenen törene, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Pertek Kaymakamı Yunus Emre Fırat, Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım, Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürü V. Saadettin Taşkesen ve Fırat Kalkınma Ajansı Tunceli Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Murat Ortak katıldı.

Törende konuşan Vali Özkan, Tunceli’nin hemen hemen her alanda hızla ilerlemeye devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu günde Pertek ilçemizde Şavak Yünü yıkama tesisimizin ve il merkezimizde yapılacak olan meyve ve sebze kurutma tesisimiz ile birlikte mantar tesisimizin sözleşmelerinin imzalama töreninde bir aradayız. Bu projelerimizle üreticilerimiz gerek meyvesini gerek sebzesini kurutma suretiyle satışa sunabilecek. Anlaşmalı olan marketlerimizle işbirliği dahilinde ürününü değerinden satabilecek. Bu vesileyle gerçekten bizlerden desteğini esirgemeyen Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, bakanlığımıza, Fırat Kalkınma Ajansımıza, Tarım Bakanlığımıza ve de himayelerinden dolayı Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz. İlimize ve ülkemize hayırlı olsun.”

FKA Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu ise Tunceli’de SOGEP kapsamında desteklenen projelerin imza töreninde bir arada olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“İlimizdeki tüm faaliyetlerimizde bize liderlik ve önderlik eden desteklerini esirgemeyen Tunceli Valimize şükranlarımı arz ediyorum. Gerçekten bakanlığımızda Tunceli ilimize gerek turizm alanında gerek tarım alanında önemli destekler sağlıyor. Biz de bu destekleri en iyi şekilde kullanabilmek için şekilde kullanmak için tüm paydaşlarımızla işbirliği halinde çalışıyoruz. Desteklerinden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Bugün sözleşmelerini imzalayarak faaliyetlerine başlayacağımız projeler ile ilimize tarım alanında 3 farklı tesis kazandıracağız. Pertek ilçemizde eski bir okul binamızı hazırlayıp, ilçede bulunan 472 koyun yetiştiricisi başta olmak üzere yöredeki yetiştiricilerin koyunlarından elde edilen ancak ekonomik bir değere dönüştürülemediğinden heba olan yıllık yaklaşık 142 ton yünün işlenmesine yönelik üretim hattı kuracağız. Üreten Kadınlar Güçlü Yarınlar projemiz ile Tarım ve orman Müdürlüğüne ait atıl binamızı değerlendirip, kadınlarımız ile birlikte mantar yetiştireceğiz. Ayrıca proje kapsamında seralarda üretim yapılacak. Yine kuracağımız kurutma hattı ile ilimizdeki meyve ve sebzeleri kurutup, katma değerli ürünlere dönüştürüp, pazarlayacağız.  Projelerimizin ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.  ”

Konuşmaların ardından projelerin imzaları atıldı.
 
“Üreten Kadınlar, Güçlü Yarınlar" Projesi

Proje ile Tunceli İl merkezinde ikamet eden dezavantajlı konumdaki kadınları kooperatifleşme yoluyla bir araya getirerek ve Mantar Üretimi ve Meyve-Sebze Kurutma alanında girişimciliğini destekleyerek kendi geçimlerini sağlayacak düzeye getirmesi hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda Cumhuriyet, Alibaba, Esentepe ve İnönü mahalleleri gibi sosyoekonomik düzeyi düşük mahallerde sosyal yardım alan kadınlar arasından paydaşlar ile belirlenecek 12 genç kadına Mantar Üretimi ve Meyve-Sebze Kurutma konularında eğitimler verilecektir. Belirlenen 12 genç kadın ile kooperatif kurulacak ve proje kapsamında kurulacak tesislerde üretim yapmaları sağlanacaktır. Ayrıca Tarım ve Orman il müdürlüğüne ait atıl durumda olan 2 adet erken dönem serada kooperatif üyelerinde tesiste işlenecek sebzelerin üretimi yapılacaktır.
 
"Şavak Yünü Ekonomiye Kazandırılıyor" Projesi

Projenin genel hedefi, kadınların girişimcilik yeteneğini artırıp istihdamlarını destekleyerek ekonomik anlamda güçlenmelerini sağlamak ve çevre kirliliğine sebep olan atık yünleri ekonomiye kazandırmak, bu sayede Pertek ilçesinin sosyoekonomik gelişmişlikte üst sıralara taşınmasına katkıda bulunmaktır.

Ayrıca proje ile atık yünlerin ekonomiye kazandırılacağı bir tesis kurulacak, istihdam edilecek kadınlar  halı, kilim ve cacım üreterek ailelerine ve bölgedeki yetiştiricilere gelir sağlamaları hedefleniyor. Söz konusu üretilen ürünler, Tunceli Merkez, Ovacık Gözeler ve Pertek Feribot İskelesinde kurulacak satış alanlarında pazarlanacaktır.
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır