Tunceli’de Güdümlü ve SOGEP Projelerinin Sözleşmeleri İmzalandı
Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Güdümlü Proje Desteği kapsamında geliştirilen “Munzur Gözeleri Koruma Öncelikli Rekreasyonel Peyzaj Projesi” ile Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Tunceli`de destek almaya hak kazanan “Bir TuTaM İnovasyon: Tunceli Tasarım Merkezi” ve “İşsizsen Gel Bakalım, Seni Bekliyor Tarım” projelerinin sözleşmeleri düzenlenen törenle imzalandı.

Tunceli Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen imza törenine Tunceli Valisi Tuncay SONEL, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap YOĞUNLU, Tunceli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Önder YURDAKUL, Tunceli Milli Eğitim İl Müdürü Gürsel EKMEKCİ, Tunceli Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan KAYA ile Fırat Kalkınma Ajansı Tunceli Yatırım Destek Ofisi Birim Başkanı Murat ORTAK katıldı.

Törende konuşan Vali Tuncay SONEL, birkaç yıl öncesine kadar terör ile anılan Tunceli’nin, başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’nun destekleri ve kahraman güvenlik güçlerinin teröristle mücadelede başarılı operasyonları ile huzur şehri haline geldiğini söyledi.
 
Fırat Kalkınma Ajansı'nın desteği ile toplamda yaklaşık 11 milyon TL tutarındaki Munzur Gözeleri Koruma Öncelikli Rekreasyonel Peyzaj Projesi, Bir Tutam İnovasyon: Tunceli Tasarım Merkezi ve İşsizsen Gel Bakalım, Seni Bekliyor Tarım projelerini hayata geçireceklerini belirten SONEL, şöyle konuştu:
 
"Tunceli'de, özellikle görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması adına Munzur Gözeleri için hazırlanan ve destek almaya hak kazanan Munzur Gözeleri Koruma Öncelikli Rekreasyonel Peyzaj projemizin toplam bütçesi 8 milyon TL olup, 6 milyonu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın, 2 milyonu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın katkılarından oluşmaktadır. Yine Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde hayata geçirilecek Bir Tutam İnovasyon, Tunceli Tasarım Merkezi Projesi 1 milyon 800 bin TL, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde hayata geçirilecek İşsizsen Gel Bakalım, Seni Bekliyor Tarım projesi ise 1 milyon 200 bin TL civarında bütçelere sahiptir. Bu üç projenin hepsi birbirinden değerlidir ama şu an görüntü kirliliği arz eden Munzur Suyunun kaynak yeri olan Ovacık Gözeleri'ndeki projemiz özellikle önemlidir. Proje ile Gözeler bölgesi Munzur'un ruhuna ve suyuna uygun hale getirilecektir. Bu proje Tunceli ve ülkemiz için çok önemlidir. Oraya binlerce turist gelmekte ve şu an orada beton yapılar, mangal dumanı, derme çatma satış üniteleri gibi çok kötü durumda olan yerler bulunmaktadır. Biz, oraya uygulanacak projeyi Akdeniz ve Hacettepe Üniversitesi'ndeki peyzajcı hocalarımızla çalıştık. Çok güzel bir proje ortaya çıktı. Projeyi inşallah 2020 yılı içinde bitireceğiz. Hem Tunceli'mize hem ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."
 
Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ise Tunceli’de desteklenecek üç projenin de son derece önemli olduğunu vurgulayarak, "Biz, Tunceli'de önemli projeler gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Ajans olarak bugüne kadar eş finansman dâhil 20 milyon TL’nin üzerinde bir yatırımın Tunceli’de hayata geçmesini sağladık. Özelikle bölgemizin en önemli kültür ve doğa alanı olan Munzur Gözelerine yönelik uygulanacak proje ile Munzur Gözelerinin insani etiklerden kaynaklı çevresel kirlilik ve tahribatı riski giderilerek, yörenin kültürel kodlarına uygun mekânsal düzenlemeler yapılacaktır. Proje çalışmaları kapsamında, ilgili tüm kurumlar ve paydaşlar ile birlikte, katılımcı, tüm tarafların fikrini alarak, sürdürülebilirliği odağa alan ve Munzur Gözelerinin tabii ve inanç unsurlarını korumayı hedeflen titiz bir tasarım süreci yürütülmüştür. Sayın Valimizin bize yaptığı liderlikle Tunceli İlimize desteklerimiz bundan sonra da devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Tuncay SONEL, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap YOĞUNLU ile destek almaya hak kazanan kurum ve kuruluşların yöneticileri arasında sözleşmeler imzalandı.
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır