Sosyalhane'de Üretilen Ürünlerin Yer Aldığı Hanımeli Sergisi Törenle Açıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyet gösteren Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenerek Elazığ Belediyesi tarafından hayata geçirilen Sosyalhane’de giyim ve el sanatları yılsonu sergisinin açılışı törenle yapıldı.

Elazığ Depremi sonrasında dezavantajlı kadınların bir araya gelerek mesleki eğitim alabilecekleri bir sosyal mekân oluşturmak amacıyla SOGEP kapsamında hayata geçirilen proje ile inşa edilen Sosyalhane binasında mesleki eğitim atölyeleri, çocuk oyun alanı, kütüphane, kodlama atölyesi, seminer salonu ve yönetim birimi yer almaktadır. Bugüne kadar kadınların mesleki eğitim becerilerinin geliştirilmesine yönelik çok sayıda kursun düzenlendiği Sosyalhane binasında çocukların becerilerinin geliştirilmesine yönelik kodlama atölyesi ile gençlerin verimli vakit geçirebileceği kütüphane ve sosyal mekânlar bulunuyor.
 
Elazığ Belediyesi ve Elazığ Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen kurslarda eğitim gören kadınların ürettikleri el ürünlerinin sergilenmesine yönelik gerçekleştirilen açılış törenine, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Mehmet Şirin Budancamanak, Elazığ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kenan Tabar, il müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kursiyerler katıldı.

Törende konuşan Elazığ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kenan Tabar, şehir genelinde düzenlenen kurslarda en büyük destekçilerinin Elazığ Belediyesi olduğunu vurgulayarak; “Yaygın eğitim alanında kurslarımızı sürdürürken, farklı mahallelerde kurslar da planlıyoruz. Bu konuda en büyük yardımcımız ve destekçimiz Elazığ Belediyesi’dir. Elazığ Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları ve Elazığ Belediyesi, her alanda halk eğitim hizmetlerini vatandaşlarımızla buluşturma konusunda bizlere destek oluyor. Kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Mehmet Şirin Budancamanak da “SOGEP kapsamında hayata geçirilen Sosyalhane Projesiyle depremden etkilenen kadınlar için mesleki eğitim anlamında çok önemli bir mekân oluşturulduğunu belirterek başarıyla uygulanan projenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından SOGEP kapsamında iyi bir uygulama modeli, bir tema olarak diğer illerde ve bölgelerde de uygulanmak istenildiğini söyledi.

Fırat Kalkınma Ajansının sanayi, tarım ve turizmde yürüttüğü faaliyetler ve projeler kadar sosyal ve beşeri sermayenin geliştirilmesine yönelik destek faaliyetleri ve çalışmalar da yürüttüğünü belirten Budancamanak, “Elazığ Belediyesi bölgede en verimli şekilde çalıştığımız, en önemli paydaşımızdır.” diye konuştu.

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu ise “Elazığ Belediye Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları, şehrimizin daha yaşanabilir bir kent olması konusunda ortaya koyduğu vizyon projelerinin yanı sıra, hemşehrilerimize yönelik yapılan yatırıma da her zaman çok kıymet vermiştir. Bu kapsamda sosyal belediyecilik alanında örnek projeleri hayata geçiren Elazığ Belediyesi'nin Sosyalhane projesi, Türkiye çapında çok özel ve örnek bir proje oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” ifadesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan eğitimcilerin gözetiminde, kursiyerlerin yıl içerisinde hazırladıkları ürünlerin yer aldığı sergi açılışı törenle gerçekleşti.
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır