SOGEP Projesi Kapanış ve Sergi Programı Düzenlendi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen ve Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) koordinasyonunda yürütülen Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün "Beceri Temelli Öğrenme Kültürünün Geliştirilmesi" Projesinin kapanış ve sergi programı düzenlendi.

Mahmut Şahin Balarısı İlköğretim okulunda düzenlenen programa, Malatya Valisi Aydın Baruş, Yeşilyurt Kaymakamı Osman Uğurlu, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay ve öğretmenler katıldı.

Program Vali Baruş ve beraberindekilerin "Beceri Temelli Öğrenme Kültürünün Geliştirilmesi" Projesi kapsamında yapılan görsel sanatlar, müzik, spor salonları atölyelerini gezerek burada eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi.

Öğrencilerin atölyelerde aldığı eğimler hakkında öğretmenlerden bilgi alan Vali Baruş, öğrencilerle sohbet ederek, eğitim ve öğretim hayatlarında başarılar diledi.

Programda konuşan Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, Fırat Kalkınma Ajansıyla önemli projelere imza attıklarını belirterek, projeye desteklerinden dolayı Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu’ya teşekkür etti.

FKA Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu da SOGEP’in toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif şekilde katılmasının sağlanması, istihdam edilebilirliğin artırılması, sosyal içerme, sosyal girişimcilik ve yenilikçiliğin desteklenmesi ve sosyal sorumluluk uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla uygulandığını söyledi.

Yoğunlu, SOGEP kapsamında 2019 yılından itibaren Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinden oluşan TRB1 Bölgesinde toplam 19 adet proje desteklendiğini anımsatarak, “Bu projeler vasıtasıyla bölgeye 34 milyon destek sağlanmıştır. Son üç yılı kapsayan bu dönemde Malatya ilinde 6 adet projenin desteklenmesine karar verilmiş olup söz konusu bu projeler kapsamında aktarılacak destek tutarı yaklaşık 10 milyon liradır” dedi.

Projeye ilişkin bilgiler veren Yoğunlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Proje kapsamda toplamda 4 bin 500 öğrencimizin faydalanması için okullarımızda görsel sanatlar, müzik, ahşap-metal, spor salonları, drama, FETEMM atölyeleri oluşturuldu. Diğer taraftan proje kapsamında oluşturulan bu atölyelerin etkin kullanımı için 450 öğretmenimize de etkileşimli ve etkili sınıf yönetimi, proje tabanlı öğrenme, STEAM, atölye uygulamalarıyla dil becerilerinin geliştirilmesi, tasarım odaklı düşünme, yaratıcı drama, proje döngüsü yönetimi ve mantıksal çerçeve yaklaşımı gibi çeşitli alanlarda eğitimler verildi. Projenin öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Vali Baruş ise “Beceri Temelli Öğrenme Kültürünün Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Malatya’da 36 Tasarım ve Beceri Atölyesi kurulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Şu anda Mahmut Şahin Balarısı İlkokulu spor atölyesinde çocuklarımız kendilerini geliştirme fırsatı buluyorlar. Hem fiziksel açıdan hem de öğrenim yeteneklerinin gelişmesi açısından gelişimlerine katkı sağlıyorlar. Proje kapsamında 450 öğretmenimiz eğitim aldı. 36 atölyemizden yaklaşık 4500 öğrencimiz istifade ediyor. Spor atölyelerimiz, görsel sanatlar atölyelerimiz, müzik atölyelerimiz, fen ve teknoloji atölyelerimiz var. Dolayısıyla çocuklarımız beceriye dayalı öğrenme kültürlerini geliştirerek eğitim aldıkları konuları özümseme ve öğrenme kültürü anlamında büyük kazanıma sahip oluyorlar. Keşfedilmeyi bekleyen pek çok çocuğumuz var, bu atölyeler ile çocuklarımızdaki becerileri keşfederek becerilerinin arttırılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Yaklaşık 100 okulumuz yenileniyor. Yapılan okullarımızın projelerinde bu atölyelerimiz için alan kontrolü yapıyoruz. Okullarımızı bu imkanlara kavuşturursak Malatya’nın eğitimdeki yeri çok daha iyi konumlara gelecek. Tasarım ve Beceri Atölyelerinin kurulmasında emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çünkü bu proje ilimizde başarı ile uygulandı. Çocuklarımızın bu atölyelerde neşe içinde ve birbirlerini destekleyerek öğrenmelerini geliştirmeleri bizleri çok mutlu ediyor. Projenin tamamlanmasını sağlayan Fırat Kalkınma Ajansımıza, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.”
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır