Seyahat Acenteleri Fırat’ın Güzelliklerini Keşfetti
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyet gösteren Fırat Kalkınma Ajansı tarafından TRB1 Bölgesine (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) düzenlenen tur sayısının artırılarak süreklilik kazanması ve bölge turizm değerlerinin tanıtılması amacıyla başlatılan “Fırat Turu Projesi” kapsamında TÜRSAB Seyahat Acentelerinden oluşan 10 kişilik bir ekip Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetti.

Gezi boyunca, Fırat Nehrinin muhteşem manzaraları ve bölgenin tarihi dokusuyla ünlü noktaları ziyaret edildi. Gezinin ilk gününde Sivrice, Eskibağlar, Keban Barajı, kapalı çarşı ve Harput Kalesi ziyaret edildi. Gezi programında doğal güzellikler de önemli bir yer tuttu. Munzur Vadisi Milli Parkı, Halbori Gözeleri ve Sultanbaba Yaylaları gibi doğa turizmi için çekim noktaları ziyaret edildi. Ovacık ilçe merkezi ve Munzur Gözelerinin de dâhil edildiği programda Düzgünbaba Dağı, Nazimiye, Pülümür Vadisi, Zağye Şelalesi ve Gelin Odaları gibi inanç ve kültür turizmi açısından önemli destinasyonlar ziyaret edildi. Bingöl'de ise Yüzen Adalar, Çır Şelalesi, Zağ Mağarası ve Ilıcalar seyahat acentelerine tanıtıldı. Palu Kalesi, Tarihi Palu Köprüsü, Eski Cami ve Palu Kilisesi gibi tarihi ve kültürel miraslar da gezi programının dikkate değer durakları arasındaydı.

Bölge illerinin gözde turizm destinasyonlarını tanıtmak amacıyla düzenlenen gezide, Fırat Nehrinin kıyısında bulunan eşsiz yerlerin yanı sıra bölgenin kültürel ve gastronomik zenginlikleri de tanıtıldı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Mehmet Şirin Budancamanak, TRB1 Bölgesinin yerel potansiyelini harekete geçirerek sürdürülebilir kalkınmasını sağlamak amacıyla plan ve programlar hazırlayan ve bunları paydaşlarıyla birlikte uygulayan Fırat Kalkınma Ajansı tarafından son yıllarda bölge turizminin gelişmesi noktasında hayata geçirilen Fırat Turu Projesi kapsamında çok önemli çalışmalara imza atıldığını söyledi.

Budancamanak, Ajans olarak bölge turizminin gelişmesi amacıyla başlatmış oldukları Fırat Turu Projesi kapsamında TÜRSAB’a bağlı acente sahiplerinden 10 kişilik bir ekibi Elazığ, Bingöl ve Tunceli’de ağırladıklarını belirtti.

Daha öncede benzer çalışmalar hayata geçirdiklerini ve bu çalışmalar sonrasında güzel geri dönüşler aldıklarını ifade eden Budancamanak, “Bölgemizin eşsiz turizm değerlerini ziyaret ederek turizm potansiyelini gören turizm acenteleri yeni turlar düzenleyerek bölgemize gelen turist sayısının artmasına katkıda bulunacaktır. Amacımız bölgemizi ülkemizin önemli destinasyonlarından biri haline getirerek daha fazla yerli ve yabancı turisti bölgemizde ağırlamaktır.” şeklinde konuştu.

Acente sahipleri de Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinin tarihi ve doğal güzelliklerini ziyaret ettiklerini kaydederek, Fırat Kalkınma Ajansına desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

Bölge illerinin tarihi ve doğal güzelliklerine hayran kaldıklarını dile getiren acente sahipleri, bölgeye özgü yöresel lezzetleri deneyimleyebilmenin de önemini vurguladılar.

Acente sahipleri, tur firmaları olarak bölge turizminin gelişmesi noktasında gerekli desteği sağlayacaklarını sözlerine eklediler.
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır