Malatya’ya Tarım Teknopark Kuruluyor

Tarım Teknoparkı ile ilgili olarak İl Genel Meclisi de üyelere bilgi verilerek, kurulacak olan şirkete İl Özel İdaresi in yüzde 5 oranında ortak olması konusu görüşüldü.
Vali Ulvi Saranın talimatı ile çalışmalarına başlanılan Tarım Teknoparkı hakkında projenin koordinatörü olan Kale Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, Türkiyede ilk kez Tarım Teknoparkı ın Malatyada kurulacağını belirterek, projenin İnönü Üniversitesi, Meyvecilik Araştırma Enstitüsü ün iş birliğinin sağlanması ile gerçekleştirileceğini kaydetti.
Şu anda dünyada 5 ülkede bulunan Tarım Teknoparkı ın Türkiyede Malatyada kurulacak olmasının çok önemli olduğunu ve proje hakkında bilgilendirilen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ında ciddi kaynak desteğini vereceğini belirten Uzunoğlu, Malatya Tarım Teknoparkı ın Akçadağ Öğretmen Lisesi Yerleşkesi e yapılacağını kaydetti.
Teknoparkın hem bölgeye hem Türkiyeye çok önemli destekler sağlayacağını ifade eden Kaymakam Uzunoğlu, bu proje ile Türkiye in şu anda kullandığı İsrail tarımsal ürün tohumlarını kullanmaktan da kurtulacağını kaydetti.
Kaymakam Uzunoğlu, Tarım Teknopark ile Malatyada sektöre yönelik, yeni ürünler, geliştirilmiş ürünler, yeni teknolojiler ve geliştirilmiş teknolojiler üreterek rekabet gücünü arttırmaları, kalite ve verimliliği artırmaları konularında önemli destekler bağlanması hedeflenmektedir. Bu proje yer olarak sadece tarım faaliyetlerine ayrılmış bir bölgede Avrupa Birliği standartlarında, planlı, kontrollü, teknolojinin en iyi şekilde kullanıldığı, pazarın ve sanayinin taleplerine göre üretimi çeşitlendiren,
kaliteli üretimi ve istihdamı hedef alan entegre bir proje içeriğini kapsamaktadır dedi.
Üyelere verilen bilginin ardından kuralacak olan Tarım Teknoparkı ile ilgili şirkete İl Özel İdaresi in yüzde 5 oranında ortak olması teklifi kabul edildi.

ihaCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır