Malatya’ya Deprem Yatırımları
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Faaliyet Gösteren Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından BOTAP ve CMDP Programları kapsamında desteklenen 5 projenin sözleşmeleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla düzenlenen törenle imzalandı.
 
Malatya Nikah Sarayında düzenlenen imza törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Bakan Yardımcısı Zekeriya Coştu, Malatya Valisi Hulusi Şahin, Malatya Milletvekili İhsan Koca, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.
 
Deprem Bölgesi Yatırımları Fırat Kalkınma Ajansı İmza Töreninde konuşan Bakan Kacır, Bölgesel Kalkınma Odaklı Acil Eylem Programı ile Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamındaki projelerin imza töreninde bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
 
Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Malatya'nın yakın zamanda çok ağır bir sınavdan geçtiğini belirten Kacır, 6 Şubat'ta 11 şehri ağır bir yıkıma uğratan deprem felaketinden en fazla etkilenen illerden birinin de Malatya olduğunu söyledi.
 
“135 Projeye Yatırım Teşvik Belgesi Düzenledik”
 
Kacır, özel destek programlarıyla bölgeye katkı sağlamaya devam edeceklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:
 
"Yatırım teşvikleriyle, sanayi alanlarıyla, KOBİ'lerimize sağladığımız can suyuyla ve elbette bölgesel kalkınma projeleriyle deprem bölgesinde yaralarımızı hep birlikte saracağız. Özel destek programlarıyla bölgemize katkı sağlamaya devam edeceğiz. Deprem bölgesindeki diğer illerde uyguladığımız üzere yatırım süreci aksayan yatırımcılarımızı mağdur etmemek adına, Malatya'da yapılması planlanan yatırımlar için düzenlenen 417 Yatırım Teşvik Belgesi'nin süresini depremin hemen sonrasında herhangi bir talep almaksızın 3 yıl uzattık. Projelerine devam edemeyecek yatırımcılarımız için düzenlenen 90 yatırım teşvik belgesini, kendilerine herhangi bir yük getirmeden kapanmış saydık. Malatya'mız dahil olmak üzere depremden en çok etkilenen tüm il ve ilçelerimizi tekrar çekim merkezi haline getirebilmek adına deprem bölgesine gerçekleştirilecek yatırımlara, ekstra faiz, kar payı desteği uygulaması da ihtiva eden en kapsamlı yatırım teşvik paketimizi sağladık. Teşvik paketimizle birlikte depremden bu yana Malatya'mızda 9 bin 351 vatandaşımıza istihdam sağlayacak ve sabit yatırım tutarı 3 milyar 100 milyon lirayı bulan 135 projeye yatırım teşvik belgesi düzenledik."
 
Sanayiyi yeniden ayağa kaldırarak istihdamı ve kalkınmayı arttıracaklarını belirten Kacır, "Bakanlığımızca Deprem Bölgesi Projeleri kapsamında Malatya ilimiz için Cumhurbaşkanı'mız Yeşilyurt'ta 327 hektar büyüklüğünde bir yeri sanayi alanı olarak ilan etti. İş yerleri hasar görmüş üreticilerimizi tekrar üretime döndürmek için Malatya 1. OSB'de 167 yeni iş yeri yapım işi için ihale çalışmalarına da başladık. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte Malatya Yeşilyurt Sanayi Alanı'nda yaklaşık 1 milyar 400 milyon lira proje tutarı olan 714 iş yerinin de yapımını başlattık. Hedefimiz, en fazla 8 ay içinde bu iş yerlerinin yapımını tamamlamak ve elbette bu 714 iş yeri rakamını daha ileri düzeylere de çıkarmak. Kalkınma ve istihdamı sağlayarak, üretimi tekrar canlandıracak, sanayimizi mutlaka yeniden ayağa kaldıracağız. KOBİ'lerimizi tüm deprem bölgesinde olduğu gibi Malatya'mızın kalkınmasında da can damarı olarak görüyoruz.” diye konuştu.
 
KOSGEB Borçları Silindi
 
KOBİ'lerin hızla toparlanmaları amacıyla deprem bölgesindeki bütün işletmelerin KOSGEB'e olan 2023 yılı borçları ile hayatını kaybeden işletmecilerin tüm KOSGEB borçlarını sildiklerini belirten Kacır, konuşmasına şöyle devam etti:
 
“Depremin hemen ardından iş yerlerimizin hızlıca toparlanması adına KOSGEB vasıtasıyla Acil Destek Kredisi başlattık. Destek programımızdan sadece Malatya'mızda 1287 işletme yararlandı. 433 milyon liralık krediden istifade etme imkanına kavuştu. Türkiye Deprem Sonrası Ekonomik Canlanma Projesi kapsamında Dünya Bankası ile birlikte 450 milyon dolarlık bir dış finansmanı ülkemize kazandırdık. Böylece Malatya'da hasar durumuna ve firma ölçeğine göre mikro ölçekli tek kişilik işletmelerden başlamak üzere 120 bin liradan 500 bin liraya kadar KOBİ'lerimize destek sunacağız. İlk 2 yılı geri ödemesiz olacak şekilde faizsiz olarak sunduğumuz destek kredisinin süresi 36 ay olacak."
 
Bakan Kacır, kentte ekonominin gelişmesi, üretimin ve istihdamın artması için yoğun çaba içinde olduklarının altını çizerek, "Depremden etkilenen bölgelerde altyapının iyileştirilmesi, ekonomik toparlanmaya yönelik tedbirlerin alınması amacıyla Bölgesel Kalkınma Odaklı Toparlanma Acil Eylem Programı'nı kalkınma ajanslarımız eliyle uygulamaya aldık. Malatya'nın altyapısının ve yaşam kalitesinin hızla iyileştirilmesi, ekonomik toparlanma ve büyümesine yönelik Bölge Kalkınma İdaremiz DAP ve Fırat Kalkınma Ajansımız vasıtasıyla tarımdan turizme, sanayiden ticarete çok farklı alanlarda projeler geliştirdik. Hazır giyim üreticilerimizi ve atölyelerde çalışan kardeşlerimizi desteklemek, üretim ve istihdamın devamlılığını sağlamak için inşa ettiğimiz Battalgazi Millet Bahçesi Tekstilpark, evlerini kaybeden aileler için sosyal merkezler oluşturan Deprem Sonrası Sosyo-Ekonomik Hayata Geçişin Sağlanması Projesi, depremde iş yerlerini kaybeden kuyumcu esnaflarımız için hayata geçirdiğimiz Malatya Yeni Kuyumcular Çarşısı, desteklerimizle inşa edilen Ankara Esnaf Çarşısı, Kayısı Bahçelerinde Hasat Kullanımı Projesi, hayvancılıkla uğraşan üreticilerin kaba yem ihtiyacını giderecek Kaba Yem Üretim Tesisi, bunlardan yalnızca bazıları" şeklinde konuştu.
 
5 Yeni Proje İçin İmzalar Atıldı
 
Malatya’nın üretim, istihdam ve ihracatına önemli katkılar sunacak projelerin imzalarını attıklarını dile getiren Kacır, şunları kaydetti:
 
"Malatya'mız için 5 projenin sözleşmesini bugün burada imzalıyoruz. Yeşilyurt'ta 2 müzemizin restorasyonu, hasarlı ticari alanlarımızın iyileştirilmesi, Malatya'da Sokak Hayvanları Barınak Projesi, Tarımsal Ortak Makine Parkları Kurulması Projesi ve Malatya 1. OSB Fabrika Kuluçkasının 2. Etabı Malatya'mıza şimdiden hayırlı olsun. Bu projelerle birlikte şehrimizin hafızasını diriltirken ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan Malatya'mızı yeniden ayağa kaldırıyoruz. Tarımsal Ortak Makine Parkları Kurulması Projesi, ilimizde tarımsal üretimi canlı tutmayı, tarımsal üretimi teşvik etmeyi amaçlamakta. Deprem Sonrası Hasar Alan Ticari Alanların İyileştirilmesi Projesi, şehrimizin tarihi merkezinde yer alan küçük esnafa kalıcı yeni iş yerleri sağlayacak. Yeşilyurt'ta 2 müzenin restorasyonunu gerçekleştirerek Malatya'nın hasar gören, yıkılan turizm değerlerini tekrar inşa edecek, turizme kazandıracağız. Malatya'da Sokak Hayvanları Barınak Projesi ile sokak hayvanlarımızın zarar gören barınaklarını yeniden inşa edeceğiz.”
 
5 Projeyle 211 Milyon Liralık Destek
 
Depremde iş yeri zarar gören sanayicilerimize yeni üretim alanları oluşturmak için bütün kaynakları seferber ettiklerini kaydeden Kacır, “Daha önce ilk etabını yine Malatya 1. OSB'de gerçekleştirdiğimiz fabrika kuluçkalarının 2. etabını da bu projeyle hayata geçireceğiz. 15 bin metrekare alanda 250 metrekarelik 60 sanayi iş yerini inşa edeceğiz. Bu iş yerlerini gıda, tekstil, konfeksiyon, ağaç işleri, mobilya, metal, makine gibi sektörlerde faaliyet gösteren ve depremde iş yerleri zarar gören sanayicilerimize tahsis edeceğiz. Şimdi buradan da bir müjdeyi vereyim; inşaat ve yapım maliyetlerini de dikkate alarak bu projenin bütçesini 110 milyon liradan 165 milyon liraya bugün itibarıyla çıkarıyoruz. Bu projemizi de inşallah yine bir yıl bitmeden tamamlamayı hedefliyoruz. Bugün imzasını attığımız 5 proje ile şehrimize yaklaşık 211 milyon lira daha destek sağlayacağız. Fırat Kalkınma Ajansımız tarafından 6 Şubat'tan itibaren son 6 aylık dönemde Malatya'da 15 projeye yaklaşık 302 milyon lira ve DAP tarafından afet sonrası ivedi olarak hazırlanan projelere de yaklaşık 50 milyon lira destek sağlamış olduk. İnşallah bu projeler ile birlikte Malatya'mız ilerde çok daha iyi bir konumda yer alacak. Depremin yaralarını sarmakla kalmayacağız, şehrimizin hafızasını, ekonomisini yeniden canlandıracağız." şeklinde konuştu.
 
Daha sonra projelere ilişkin sözleşmeler imzalandı.
 
Malatya Yeni Kuyumcular Çarşısı’na Ziyaret
 
Bakan Kacır ve beraberindekiler Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü BOTAP Programı kapsamında Fırat Kalkınma Ajansının desteğiyle depremde işyerini kaybeden kuyumcu esnafı için inşa edilen 88 dükkandan oluşan Malatya Yeni Kuyumcular Çarşısını ziyaret ederek esnafla bir araya geldi.
 
Dünya Kayısı Ticaret Merkezine Ziyaret
 
Bakan Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü Cazibe Merkezlerini Desteklemem Programı kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
 
Yapımında sona gelinen merkeze ilişkin yetkililerden bilgi alan Bakan Kacır, daha sonra Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinde firma ziyaretleri gerçekleştirdikten sonra sanayicilerle bir araya geldi.
 
 
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır