Malatya’da Proje Ziyaretleri Gerçekleştirildi
Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreteri Dr. Abduvahap Yoğunlu, Malatya’da ajans tarafından desteklenen bazı projeleri ziyaret etti.

Yoğunlu, Malatya’da FKA tarafından desteklenen ve yapımları devam eden  “Kayısı Kent ve Ticari Merkez Projesi”,”Horata’nın Tanıtımı ve Turizme Kazandırılması” ile “İŞGEM İmalat ve Fiziki Altyapısının Geliştirilmesi” projelerini ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

Yoğunlu, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, Fırat Kalkınma Ajansı olarak 2010 yılından itibaren TRB1 Bölgesi olarak adlandırılan Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinde birçok projeye destek sağladıklarını ifade ederek, “Bu günde ajansımızın desteğiyle Malatya’da desteklediğimiz üç önemli projemizin saha ziyaretlerini gerçekleştirdik. Üç projemiz de birbirinden önemli projeler. Projelerimiz tamamlandığında hem ilimize hem bölgemize hem de ülkemize sosyal ve ekonomik anlamda çok önemli katkılar sağlayacaktır. 2022 yılının ikinci yarısından sonra hizmete açılacak olan projelerimizin hazırlanmasında ve hayata geçirilmesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Ziyaretlerde Yoğunlu’ya FKA İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Mehmet Şirin Budancamanak eşlik etti.

“Projeler”

2020 Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığının “Kayısı Kent ve Ticari Merkez” projesiyle ulusla ve uluslararası borsalara entegre modern bir laboratuvar, tartım ve kantar üniteleri, bilgilendirme ve Ar-Ge birimleri, finans birimleri, borsa ve kayısı müzesinin yer alacağı 10 bin metrekarelik modern ve gelişmiş bir ticari merkez inşa edilerek fiziki yetersizlik, alt yapı, trafik ve güvenlik sorunlarıyla sosyal alan ve teknolojik yetersizlikler nedeniyle daha uygun bir alana taşınacak yeni şire binasında ihtiyaç duyulan idari binanın inşa edilmesi amaçlanmaktadır.

2020 Yılı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığının “Horata’nın Tanıtımı ve Turizme Kazandırılması” projesiyle Horata rekreasyon alanında yeme-içme hizmeti için yeni bir mekan oluşturulması, peyzaj ve çevre düzenlemesi, mevcut sosyal donatılarının ve Çoban Dede Türbesinin tadilatının yapılması, ziyaretçilere kaliteli hizmet sunulabilmesi için gerekli donatıların ve güvenlik sisteminin tesisi edilmesi hedefleniyor.

2019 Yılı Güdümlü Projesi kapsamında desteklenen Malatya Ticaret ve Sanayi Odasının “Malatya 2. OSB İŞGEM Mesleki Eğitim Merkezi ile Büyüyor” projesiyle bünyesinde 32 firmayla yüzde 100 doluluk oranına ulaşan Malatya 2. OSB İŞGEM binasının yanında yer alan 9.161 metrekare arsa üzerine inşa edilecek bina ile bir yandan 300-600 metrekare alana sahip 16 yeni işlik oluşturularak bu yöndeki taleplerin karşılanması ve diğer yandan sanayicilerin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü ile yeni girişimcilerin eğitimlerinin sağlanacağı yeni bir mesleki eğitim merkezi oluşturulması planlanmaktadır.
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır