Malatya’da Dev Yatırım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın katılımıyla Malatya’da gerçekleştirilen toplu açılış töreni kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin canlı yayınla bağlandığı törende, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya Ticaret Borsası ve Lisanslı Depo A.Ş. (LİDAŞ) tarafından inşa edilen 5 bin ton kapasiteli kuru kayısı depolama tesisinin de açılışı gerçekleştirildi.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplam yatırım tutarı 13 milyon avroyu geçen ikinci bir deponun 2021 yılının ikinci yarısında Malatya’ya kazandırılacağını belirterek, “Böylece kuru kayısıda dünya ihracatının yüzde 60'tan fazlasını yapan Malatya'yı bu alanda en üst lige taşımayı hedefliyoruz.” dedi.

Açılışı yapılan 5 bin ton kapasiteli kuru kayısı depolama tesisinin kayısı üreticileri ile tüccarına nakliye, depo kirası ve vergi alanlarında ciddi avantajlar getireceğine inandığını kaydeden Erdoğan, "Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle, toplam yatırım tutarı 13 milyon avroyu geçen ikinci bir depoyu daha inşallah 2021 senesinin ikinci yarısında şehrimize kazandırmayı ümit ediyoruz. Böylece kuru kayısıda dünya ihracatının yüzde 60'tan fazlasını yapan Malatya'yı bu alanda en üst lige taşımayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Erdoğan, kayısı üreticilerine desteklerinin sadece depolama tesisleriyle sınırlı olmadığın ifade ederek, "Ülkemizin marka ürünlerinden biri olan kuru kayısının dünya pazarında gerçek değerinden işlem görmesini sağlamaya çalışıyoruz. Kayısı üreticilerimizin verdiği emeğin karşılığını alması ana önceliğimizdir.” Şeklinde konuştu.

2020 yılında devrim niteliğinde bir adım atıldığına dikkati çeken Erdoğan, “Cumhuriyet tarihimizde ilk defa kuru kayısıyı Toprak Mahsulleri Ofisimizin alımlarına dahil ettik. Bu kapsamda 4 numara kuru kayısıda kilogram başına kükürtlenmiş için 21 liradan, gün kurusu için ise 23 liradan alım başlattık. Piyasaya denge getiren, belirsizliği sona erdiren bu çalışmanın kayısı üreticilerimizi de memnun ettiğini görüyoruz. Önümüzdeki dönemde bu alımları devam ettirerek üreticimizi korumayı sürdüreceğiz. Malatyalı çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun diyorum.” İfadelerini kullandı.

Bakan Varank ise tüm Türkiye’de yatırım iştahının güçlü şekilde devam ettiğini belirterek, “Malatya’daki OSB’lerde şuanda 51 fabrikanın inşaatları devam ediyor. Bugün 2019-2020 döneminde faaliyete başlayan fabrikalarımızın resmi açılışlarını gerçekleştireceğiz. Sadece bu 12 fabrikada 410 milyon liralık yatırım yapıldı ve yaklaşık 3 bin vatandaşımız istihdam ediliyor. Bu fabrikalarımızın birçoğu tekstil sektöründe ve 200 milyon dolar ihracat hedefi var.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından video konferans yöntemiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bulunduğu Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesine bağlantı yapılarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı ve Malatya Ticaret Borsası ve Lisanslı Depo A.Ş. (LİDAŞ) tarafından inşa edilen lisanslı kuru kayısı deposunun da aralarında bulunduğu yapımı tamamlanan 12 üretim tesisi açıldı.
                                                                                                      
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır