Malatya Tarım Fuarı Açıldı

Fuarın açılışında konuşan Vali Vekili Bilal Bozdemir, fuarın önemini anlattı. Malatyadaki tarım ve hayvancılıktan söz eden Bozdemir, özellikle tavukçuluk ve balıkçılık konusunda güzel gelişmeler yaşandığına dikkat çekti. Malatya tarımında kayısının önemli yer tuttuğunu, yılda 300 milyon dolar döviz girdisi sağladığını anlatan Bilal Bozdemir, kayısı dışında da özellikle 12 meyve çeşidinin geliştirilmesi için yoğun çalışmalar yapıldığını söyledi.
Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise fuar ile tarım ve hayvancılığa destek verdiklerini dile getirip, bu yıl fuara katılımın ve ilginin geçen yıllara göre fazla olmasının önemeni anlattı. Bunlar da gösteriyor ki hedefimize ulaştık. Bu, uluslararası fuar düzenleyebileceğimizi de gösteriyor dedi. Çakır, fuarda ayrıca eğitici faaliyetler ve yarışmalar yapılacağını da vurguladı.
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç da, İlimizdeki bu gibi gelişmeler bizleri gururlandırıyor. Ancak daha çok kat etmemiz gereken mesaefeler olduğunu olduğunu da biliyoruz. Tarımda 11 milyar dolar ihracat yapıyoruz: Oysa ki, Konya kadar alanı bulunan Hollandada ise 55 milyar dolar ihracat yapıyor. İhracatı arttırmak için rekabet edebilmemiz için daha çok yol at etmemiz gerikiyor ifadelerini kullandı.
Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için yapılan çalışmalar ve bu konuda verilen teşvikleri anlatıp, Yıllık ortalama 52 milyon TL destek sağlanıyor dedi.
Ziraat Odası Başkanı Bayram Poltatbaş ise dışa bağımlı tarım politikasına karşı olduklarını dile getirip, çiftçi ve besicilerin üretim maliyetinin düşürülmesi için gerekenin yapılması gerektiğini aktardı.
Malatya Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Murat Nalçacı da fuara 106 firmanın katıldığını, bunların 61 tanesinin il içi, 45 tanesinin il dışı olduğunu ifade etti. İl dışından katılacak firma sayısı şöylei: Manisadan 2, Antakyadan 1, İstanbuldan 10, Şanlıurfadan 1, Rizeden 1, Ispartadan 1, Osmaniyeden 1, Kayseriden 1, İzmirden 3, Mersinden 5, Adanadan 3, Elazığdan 5, Muş an 1, Konyadan 1, Sivas an 2, Bitlis en 1, Ağrıdan 1, Ankaradan 2, Bursadan 1, Gaziantep en 1 ve Siirt en 1 olmak
üzere toplam 45 il dışı firma.
Nalçacı, stantların dolması nedeniyle son zamanlarda başvurulara olumsuz cevap verdiklerini de kaydetti.

iha

İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır