Kasım Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tunceli’de Düzenlendi
Fırat Kalkınma Ajansı 2021 Yılı Kasım ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Malatya Valisi ve FKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Aydın Baruş başkanlığında Tunceli’de düzenlendi.

Tunceli’de bir otelde düzenlenen toplantıya Malatya Valisi Aydın Baruş, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Tunceli İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Bozkurt, Bingöl İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Basatemur, Elazığ İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Şerbet, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeynel Açıkgöz, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Ayas ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu katıldı.

Toplantıdan önce açıklamalarda bulunan Malatya Valisi ve Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Aydın Baruş, Fırat Kalkınma Ajansı’nın 2021 Yılı Kasım ayı Yönetim Kurulu Toplantısı için Tunceli’de bir araya geldiklerini söyledi.

Baruş, toplantının başında yaptığı konuşmada, “Ajans yönetim kurulunda birlikte görev yaptığımız, mülkiye başmüfettişliğine atanan Elazığ Eski Valisi Erkaya Yırık’a bölgemizin kalkınmasına yönelik vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür etmekle birlikte Elazığ Valiliği görevine atanan Dr. Ömer Toraman’a da yeni görevlerinde başarılar diliyorum. İnşallah hep birlikte bölgemizin ekonomik ve sosyal anlamda gelişmesine yönelik önemli çalışmalara imza atacağız” şeklinde konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleriyle gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemek ve istihdam edilebilirliklerini artırma amaçlı Kalkınma Ajansları tarafından bölge bazlı uygulanan Çalışan ve Üreten Gençler Programının Fırat Kalkınma Ajansı tarafından da Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinden oluşan TRB1 Bölgesinde uygulama sürecine geçildiğini ifade eden Baruş, “Bölgemizde genç işsizliğini azaltmak üzere uygulanan program kapsamında toplam 17 adet projeye mali destek sağlanarak 83.200.000 TL’lik yatırım tutarı ile 6.000 kişinin istihdam edilmesi öngörülmekte olup toplantımızda programa dair ilerlemeleri ele alacağız” diye konuştu.

Baruş, toplantıda 2014-2023 TRB1 Bölge planında öngörülen öncelikler doğrultusunda, konusu ve koşulları ajans öncülüğünde ve yönlendirmesinde belirlenen özel nitelikli model projeler olan ve uygulama süreci devam eden güdümlü projelerdeki ilerlemeler, Ajansımızca IPA 4. Bileşen - “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı” kapsamında hazırlanan ve destek almaya hak kazanarak sözleşme imzalanan “TRB1 Bölgesinde Dezavantajlı Kişilerin İşgücüne Sürdürülebilir Şekilde Katılımı” başlıklı operasyon teklifi hakkında ilerlemeler ve TRB1 Bölgesinin tanıtımına yönelik Ajans tarafından gerçekleştirilen turizm ve tanıtım faaliyetlerini ele alacaklarını kaydetti.

Toplantıda ayrıca Ajansın devam eden faaliyetleri ve diğer gündem maddelerinin görüşüleceğini ve bazı idari konularla ilgili kararlar alacaklarını belirten Baruş, “Toplantımızın ve kararlarımızın Ajansımız ve illerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır