“Kariyer Fuarı”nın İlki Malatya’da Düzenlendi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyet gösteren Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) yararlanıcısı olduğu İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı kapsamında Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen “Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu” projesi kapsamında düzenlenen “Kariyer Fuarı”nın ilki Malatya’da gerçekleştirildi.

Fırat Kalkınma Ajansı ve İnönü Üniversitesi işbirliğiyle Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen fuara, Malatya Valisi Hulusi Şahin, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Nevzat Arslan, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, akademik personel, firma temsilcileri ve üniversite öğrencileri katıldı.

Fuar kapsamında TRB1 Bölgesinde (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) bulunan 30 kurumsal firmanın insan kaynakları departmanları ile İnönü Üniversitesi öğrencileri açılan stantlarda bir araya gelerek, kariyer fırsatları konusunda bilgi edinerek iş ve staj başvurularında bulundular.

Vali Şahin ve beraberindekiler stantları gezerek firma temsilcilerinden yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, ajans olarak ulusal kaynakları etkin ve verimli kullandıklarını söyledi.

Yoğunlu, ajans olarak ulusal kaynakları en etkin ve verimli şekilde kullanırken, dışardan kaynak getirmeye yönelik de çalışmalar yürüttüklerinin altını çizdi.

Ajansın Avrupa Birliği Mali Desteği ile uygulamaya koyduğu TRB1 Bölgesindeki Dezavantajlı Kişilerin İş Gücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonun Sağlanmasını projesinin bileşenlerinden biri olan Teknik Destek Operasyonun yerel düzeyde kadın ve gençlerin istihdamının desteklenmesine önemli katkılar sağlaması için bir araya geldiklerini ifade eden Yoğunlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Proje kapsamında Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli  illerinin teşkil ettiği TRB1 bölgesinde 18-35 yaş arasındaki işsiz gençlerin ve sosyal güvencesi olmayan kadınların beceri düzeylerinin gelişmesine ve istihdam olanaklarının artmasına destek olmak üzere çeşitli konu başlıklarında mesleki ve beceri geliştirme eğitimlerinin düzenlenmesi ve psikolojik ve kariyer destek danışmanlık hizmetlerinin sağlanması, bölgedeki gençlerimizin ve kadınlarımızın iş gücü piyasasına daha etkin katılımları yönünde önemli birer adım olacaktır. Kadınlara, sosyal içerme ve istihdam alanlarında çalışan kamu kurumlarına, kooperatiflere, sosyal aktörlere yönelik düzenlenecek kapasite geliştirme programları da yerel düzeyde beşeri kapasitenin desteklenmesinde önemli fırsatlar sunacaktır. Projenin ana paydaşları olan üniversitelerin, İŞKUR Müdürlüklerinin, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin, Ticaret ve Sanayi Odalarının ve diğer kurum ve kuruluşlarının kıymetli temsilcilerine de projeye verdikleri ve verecekleri destek ve katkılardan ötürü hassaten şükranlarımı sunuyorum.”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay da Kariyer Fuarı’nın düzenlenmesinde emeği geçen Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu ve personeline teşekkür etti.

Kızılay, fuara İnönü Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmış olmanın kendileri için önemli olduğunu vurgulayarak, öğrencilere hem eğitim hayatlarında hem iş hayatlarında neler yapmaları gerektiğine yönelik tavsiyelerde bulundu.

Vali Hulusi Şahin ise Fırat Kalkınma Ajansının İnönü Üniversitesi işbirliğiyle çok önemli bir program düzenlediğini belirterek, Kariyer Fuarı’nın öğrenciler için önemine değindi.

Üniversite öğrencilerine kariyer eğitim fırsatlarını değerlendirmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Vali Şahin, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmaların ardından proje takım lideri Willem Kolthof “Yaratıcılık ve Yenilikle Üniversiteden Sonra Başarılı Bir Hayata”, Consult-E Kurucu ve Yönetici Ortağı, m-TOD Kurucu Genel Sekreteri, Eski AB Uzmanı Erhun Baş ise “Milenyum, Z, Alfa: Dijital İnsan ve Kariyer Soru(n)ları” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Kariyer Danışmanlığı Paneli ile devam eden fuar, “Kariyer Rehberliği”, “İletişim ve Motivasyon” ve “İş Arama Becerileri ve İş Kulübü Faaliyetleri” konularında uzmanlar tarafından yapılan bilgilendirmelerle sona erdi.
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır