Harput’ta Musiki Müzesi Kuruluyor
Fırat Kalkınma Ajansı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında başarılı bulunan “Harput Musiki Müzesi Projesi" düzenlenen törenle imzalandı.

Elazığ Belediyesi toplantı salonunda düzenlenen imza törenine, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu katıldı.

İmzaları atılan proje kapsamında tarihteki ilk müzik aletlerinin, musiki tarihinin (Hazırlık ve Oluşum, Klasik Öncesi Dönem, Neoklasik Dönem, Romantik Dönem, Reformist Dönem), tarihi müzik üstatlarının portrelerinin ve bilgilerinin, Osmanlı’da musiki tarihinin Harput Musikisi Kürsübaşı Geleneği temasında sergileneceği bir müze oluşturulacak.

Tarihi Harput Mahallesi'nde yer alan ve mülkiyeti Elazığ Belediyesi'ne devredilen Harput Konağı'nın bir bölümünde oluşturulacak müzede, Türk musikisinde çok önemli bir yere sahip olan Harput musikisine ait eserlere de yer verilecek.

Müze içerisinde yazarlar, şairler ve musiki üstatların eserlerinin canlı tutulmasının yanı sıra balmumu heykellerle de geleneğe ait görsel zenginlik sunacak şekilde hazırlanacak.
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır