“Güçlü Kadın Güçlü Bingöl” Projesinin Açılış Toplantısı Düzenlendi
Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) 2021 Yılı Yönetim Danışmanlığı Teknik Destek Programı kapsamında başarılı bulunarak desteklenen Bingöl İş Kadınları Derneğinin “Güçlü Kadın Güçlü Bingöl” projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.
 
Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda yapılan açılış programına Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Vali Yardımcısı Fatih Kaya, FKA Genel Sekreteri Dr. Abdulvahab Yoğunlu, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Başkanı Mahmut Ayas, Bingöl İş Kadınları Derneği (BİKAD) Başkanı Feyza Başak Koç, FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen ve kursiyerler katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Bingöl İş Kadınları Derneği (BİKAD) Başkanı Feyza Başak Koç, proje kapsamında 90 işkadını adayına “E-ticaret, Dijital beceri, Yöneticilik ve Start Up” eğitimleri verileceğini ifade etti.

FKA Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu da Fırat Kalkınma Ajansı olarak 2021 Yılına kadar 313 adet teknik destek projesine destek sağlandığını belirterek, bu projeler kapsamında sağlanan eğitimler ve danışmanlıklar kapsamında yaklaşık 24 bin kişiye bölgesel kalkınma anlamında önem arz eden eğitimler verildiğini söyledi.

Yoğunlu, “Güçlü Kadın Güçlü Bingöl” projesinin amacının başta Bingöl merkez ilçe olmak üzere tüm ilçeler dahil olacak şekilde Bingöl genelinde iş kadınları, mikro kredi başvuru sahipleri, halk eğitim kursiyerleri, Bingöl Üniversitesi öğrencileri, mesleki eğitim öğrencileri ve benzeri olmak üzere 18 yaş üstü kadın girişimci ve girişimci adaylarının iş kurma ve geliştirme süreçleriyle ilgili kapasitelerinin geliştirmesi amacıyla eğitim almalarını sağlamak olduğunun altını çizerek, “Projemiz ajansımızın önemli paydaşlarından biri olan Bingöl İş Kadınları Derneğitarafından hazırlanmıştır.Yaklaşık 45 gün sürmesi beklenen, 75 kişinin katılım sağlayacağı uygulama sürecinin yararlanıcı Bingöl İş Kadınları Derneğivebölgemize önemli katkılar sağlamasını bekliyoruz. Projemizin ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan da projeye desteklerinden dolayı Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu’ya teşekkür ederek, projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 
Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak da projenin hayırlı olmasını dileyerek kursiyerlere başarılar diledi.
 
Bingöl Valisi Kadir Ekinci ise Fırat Kalkınma Ajansı üzerinden bölgede ve Bingöl’de güzel projelerin uygulandığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu yoğun süreçlere verdikleri katkıdan dolayı genel sekreterimizin şahsında tüm ajans çalışanlarımıza ve ajansın imkanlarından istifade eden proje uygulayıcılarımıza teşekkür ederim. Bu kapsamda bizleri yine heyecanlandıran ve Bingölümüze katma değer katacağına inandığımız yeni bir projemiz daha var: ‘Güçlü Kadın, Güçlü Bingöl’ Bingöl İş Kadınları Derneğince hazırlanan ve Fırat Kalkınma Ajansınca desteklenen ‘Girişimcilik Eğitimi’ içerikli bu projenin ilimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”
 
Proje kapsamında verilecek eğitimlerle kadınların ekonomik ve sosyal hayata daha aktif şekilde katılacağını kaydeden Vali Ekinci, “Projeyle inşallah ilimizdeki kadın girişimciliği ve kadın istihdamı istatistikleri daha fazla mesafe alacaktır. Bizler de Bingöl Valiliği olarak, kadınlarımızın çalışma hayatında daha fazla yer almalarını sağlayacak her türlü faaliyete daima desteklemeye devam edeceğiz. Çünkü bizler kadınlarımızı, şiddet ve cinayet nesneleri olarak değil, hayat ağacı ve baş tacı olarak, üreten, yöneten, karar veren ve sorumluluk alan aktif özneler olarak görmek istiyoruz. Kadın girişimcilerimizin iş dünyamızın farklı sektörlerinde daha görünür ve etkin olmaları ve Bingöllü kadınlarımızın girişimciliğinin tüm Türkiye’ye örnek olması temennisi ile ‘Güçlü Kadın, Güçlü Bingöl’ projesinin kadınlarımıza ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
 
Program Bingöl İş Kadınları Derneği tarafından Vali Kadir Ekinci, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu’ya plaket takdim edilmesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır