“Gelişmekte Olan Destinasyonlar Arasında Birinci Sıraya Taşıdık”
Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Boğaziçi BTK’ya bağlı turizm ve seyahat acentalarına yönelik Fırat Turu düzenlendi.

TRB1 Bölgesinin hem ekonomik hem sosyal hem de turistik olarak kalkınmasına yönelik çalışmalar yapan Fırat Kalkınma Ajansı, TRB1 Bölgesi illerinin (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) tanıtımını yapmak, bölgeye gelen turist sayısı ve turizmden elde edilen geliri artırmak amacıyla Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Boğaziçi BTK’ya bağlı turizm ve seyahat acentalarına yönelik düzenlediği Fırat Turu kapsamında Elazığ ve Tunceli illerine ziyaretler gerçekleştirildi.

Fırat Turu kapsamında heyet ilk olarak Elazığ’da tarihi ve kültürel değerleriyle ön plana çıkan Harput’u ziyaret etti. Burada bulunan Harput Kalesi, Arap Baba Türbesi, Ulu Cami ve benzeri tarihi eser ve mekanları inceleme fırsatı bulan grup daha sonra Tunceli’ye geçti.

Tunceli’deki turun ilk gününde doğal güzelliklerini görme şansını yakalayan grup, akşam Munzur Üniversitesinde Tunceli Valisi Tuncay Sonel ve Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in katılım sağladığı programa katıldı.

TÜRSAB Boğaziçi Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Türemez ve Yönetim Kurulu Üyeleri yaptıkları konuşmada, terörle anılan Tunceli`nin, Vali Tuncay Sonel`in girişimleriyle,  yapılan çalışmalar neticesinde çok değiştiğini, Tunceli`de kısa süre içerisinde, turizm, spor, eğitim ve kültür alanlarında büyük işlerin yapıldığını ve yapılan bu güzel çalışmalardan çok etkilendiklerini, çalışmalarda katkısı olan herkese teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

Vali Sonel ise yaptığı konuşmada, TÜRSAB heyetini Tunceli’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Tunceli artık huzur, turizm, spor, tatil şehri oldu. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri ile büyük değişim ve gelişim sağladı. Tunceli turizmi için gerçekten önemli bir ziyaret oldu. Tunceli artık binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Bizler de Tunceli ailesi olarak tüm kurumlarımızla birlikte Turizm merkezi olan Tunceli`nin daha da gelişmesi için hep birlikte çalışacağız. Fırat Kalkınma Ajansımıza da ilimiz turizme yaptıkları katkılar nedeniyle teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Programın ardından Vali Sonel ile birlikte Millet Bahçesi, Mameki Parkı, Munzur Nehri Kıyı Düzenlemeleri ile Kent Müzesini ziyaret eden TÜRSAB heyeti, turun üçüncü gününde Düzgün Baba Ziyareti, Anafatma Ziyareti, Munzur Gözeleri ve Tunceli Cemevi gibi kutsal mekânları da ziyaret ettiler.
Tunceli turunu tamamlayan heyet daha sonra Elazığ’a geçerek burada bir otelde düzenlenen programa katıldılar.

Programda konuşan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, İstanbul’dan gelen TÜRSAB heyetini Tunceli’de ve Elazığ’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“İki gün boyunca Boğaziçi Bölgesel Temsilciliğinden, İstanbul’dan gelen değerli acente ve bazı gazetecilerimiz ile birlikte Tunceli ilimizdeki turizm değerleri ve destinasyonları, turizm potansiyeline sahip önemli yerlerini kendilerine göstermiş olduk. Gerek Tunceli merkezde yapılan çalışmaları gerekse Ovacık ve Munzur Vadisi’nde ülke çapında rekabetçi olabilecek değerlerimizi acentelere göstermiş olduk. Bugün de Elazığ’dayız. Fırat Kalkınma Ajansı olarak bu gibi etkinliklere devam ediyoruz. Gerek ulusal gerekse uluslararası anlamda bölgemizin turizm alanında tanıtımını ve turizm ile ilgili potansiyelini arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bölgemiz için 2020 yılı hazırlığı için turizm potansiyelini arttırmaya çalıştığımız bu faaliyetlerin bölgemizin ekonomisine ve refahına katkı vereceğine inanıyorum.”

Yaklaşık 650 acentayı temsilen FKA’nın işbirliği toplantısına katıldıklarını dile getiren TÜRSAB Boğaziçi Yöre Temsil Kurulu (YTK) Başkanı Yüksel Türemez ise, turizm açısından Tunceli ve Elazığ’ın turizm potansiyeli olan iller olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Projede bizden yeni destinasyonları belirlememizi istediler. Biz de Necmettin Erbakan Üniversitesi ile yapmış olduğumuz proje kapsamında Malatya, Elazığ ve Tunceli’yi kapsayan bölgenin gelişmekte olan destinasyonlar arasında birinci sıraya koyduk. Beş destinasyon arasında şuan en öndeki destinasyon. Şu anda heyetimizde 22 acente ile katıldık. Bölgenin geleceği olacağını görüyoruz. Biz de 22 acenteci arkadaşım adına söz veriyoruz. Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ve ekibi sayesinde çok güzel yerleri görme fırsatı elde ettik. Bunun sonucunda arkadaşlarımızın her biri bölgenin birer turizm ve kültür elçisi olacağını belirttiler. Bölgeye çalışacağız.”

Program kapsamında heyet, Kürsübaşı’nın Harput yöresine ait seslendirdiği parçaları dinledi.

Programın son gününde ise heyet, kendine has doğası, plajları, kamp alanları, üzüm bağları, otelleri ve tesisleriyle ilgi gören Elazığ Hazar Gölü’nü ziyaret etti.

Geziye katılan turizmciler, Tunceli ve Elazığ’ın tarih, kültür, doğa, gastronomi ve doğal zenginliklerine hayran kaldıklarını ifade ettiler.
 
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır