Elazığ’da Turizm ve Sanayiyi Geliştirecek 3 Yeni Proje
Fırat Kalkınma Ajansı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan üç proje Elazığ’da düzenlenen törenle imzalandı.

Elazığ Valiliği toplantı salonunda düzenlenen imza törenine, Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Dönem Başkanı ve Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Sivrice Kaymakamı Yunus Emre Vural, Palu Kaymakamı Tayfun Deli, Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Eren, Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş  ile FKA İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Mehmet Şirin Budancamanak ve FKA Elazığ Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mustafa Selim Özatay katıldı.

İmzaları atılan Elazığ Kent Müzesi, Sivrice Su Sporları ve Adrenalin Merkezi ile Fırat'ın Saklı Kenti Palu projeleriyle Elazığ’da tarih, doğa ve kültür turizminin artırılması hedefleniyor.

Törende konuşan FKA Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, yerel potansiyeli harekete geçirerek bölgesel gelişmeyi sağlamak üzere faaliyetlerine devam eden Fırat Kalkınma Ajansı’nın 2010 yılından itibaren Elazığ’da 208 adet projeye hibe desteği sağladığını söyledi.

Yoğunlu, destek alan kurum ve kuruluşların eş finansmanı dâhil Elazığ ekonomisine 2020 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 208 milyon lira civarında yatırım bütçesinin kazandırıldığı bu projelerde Fırat Kalkınma Ajansı tarafından yaklaşık 124 milyon lira hibe desteği sağlandığını ifade etti.

Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Elazığ‘da 5 projenin başarılı bulunarak hibe desteği almaya hak kazandığını anımsatan Yoğunlu, bu gün düzenlenen törenle üç projenin imzalarının atılacağını kalan iki projenin ise en kısa zamanda sözleşmelerinin imzalanacağını aktardı.

Yoğunlu, destek alan kurumların eş finansmanı dâhil Elazığ ekonomisine 9,7 milyon lira yatırım bütçesinin kazandırıldığı bu projelerde Fırat Kalkınma Ajansı tarafından yaklaşık 5,9 milyon lira hibe desteği sağlayacağını kaydederek, projelerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Dönem Başkanı ve Elazığ Valisi Erkaya Yırık ise Elazığ’ın turizm başta olmak üzere tarım, sanayi, hizmet ve diğer sektörlere sahip olduğunu belirterek, bunların tıpkı deniz altından henüz çıkarılmamış, keşif bekleyen inci misali dokunuş istediğini ifade etti.

Yırık, Fırat Kalkınma Ajansı’na sunulan ve valilikçe hazırlanan 4 milyon 84 bin TL'lik Elazığ Kent Müzesi projesine ajansın bir milyon 686 bin TL katkıda bulunacağını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Diğer projemiz, Sivrice Su Sporları Adrenalin Merkezi. İnşallah bu merkezle birlikte Sivrice ilçemizin dış turizme açılması, insanlarımızın orada yazın su sporlarıyla alakalı zaman geçirmesi, turistik faaliyette bulunması, kışın da inşallah bununla birlikte yapacağımız diğer Hazar Baba Kayak Tesisleri ile birlikte önemli bir turistik destinasyon merkez olması noktasında aşama kaydedeceğini ifade etmek istiyorum. Bu projenin maliyeti 1 milyon 373 bin TL, 1 milyon lirasını ajansımız destek sağlayacak. Bir diğeri ‘Fırat'ın Saklı Kenti Palu’ projesi. Kaymakamlığımız projenin paydaşlarından birisi. Projeyi hazırlayıp devamıyla, uygulamasıyla birlikte arkadaşlarımız sahip çıkacak. Her tarafı aynı değerde olan turizm açısından önemli bir mekan olan tüm ilçelerimizde olduğu gibi Palu’da bu noktada bir turistik destinasyon olacak."

Konuşmaların ardından projelerin imzaları atıldı. 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır