Elazığ’da SOGEP Projeleri İmzalandı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında başarılı bulunan ve Elazığ Belediyesi tarafından yürütülecek olan “Sosyalhane” projesiyle Fırat Üniversitesi tarafından yürütülecek olan “Fırat’ın Çocukları İçin Teknoloji Yetkinlik Merkezi” projesinin imza töreni düzenlendi.

Elazığ Valiliği toplantı salonunda düzenlenen törene, Elazığ Valisi ve Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Erkaya Yırık, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu katıldı.

Törende konuşan Elazığ Valisi ve Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Erkaya Yırık, kalkınma ajansına Elazığ’da sunulan iki ayrı projenin kabul edilmesinin sevincini yaşadıklarını söyledi.

Vali Yırık, birinci projenin Elazığ Belediyesi ile birlikte Elazığ Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın müştereken hazırladığı 1 milyon 687 bin TL’lik “Sosyalhane” proje olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Sosyalhane’ projesiyle  konteyner kentte kalan dezavantajlı gruplarımızın, annelerimizin, çocuklarımızın konteynerin düzenlenmesi suretiyle gerek meslek edindirme gerek çocuklarımızın kodlama becerilerinin geliştirilmesi ve gerekse de annelerin kişisel becerilerini arttırmaları için bir mekan oluşturulmuş olacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız bir yıl süre ile Sosyalhane projesinin çok önemli bir kısmına katkı sağlayacak. Bu proje ile dezavantajlı olarak değerlendirdiğimiz konteyner kentte kalan ve aynı zamanda depremzede olan vatandaşlarımızın burada kişisel gelişim becerilerini geliştirmek için bir mekan oluşturmuş olacağız.”

İkinci projenin ise Fırat Üniversitesi’nin iştirak ettiği, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün paydaş olduğu ‘Fırat’ın Çocukları Teknoloji Yetkinlik Merkezi’ projesi olduğunu kaydeden Vali Yırık, “Bu projemizde 1 milyon 750 bin TL’lik bir proje ve bu projemizde de yine çok önemli bir kısmına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız katkı sağlıyor. Bu proje ile birlikte inşallah üniversitedeki öğrencilerimizin gerek inovasyon gerekse Ar-Ge konusundaki yetkinlikleri ve becerileri geliştirilerek Elazığ’ımıza, vatandaşlarımıza, milletimize, ülkemize ve devletimize katkı sağlayacak ve yetişmiş, eğitimli, çağdaş, dünyaya açık, yavrularımızı, uzmanlarımızı bilvesile yetiştirmiş olacağız. Hepimize hayırlı olsun. Ben bu projede emeği geçenleri tebrik ediyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza şükranlarımızı sunuyorum. İlimize, belediyemize, üniversitemize ve tüm paydaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu da Fırat Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Elazığ’da desteklenmeye hak kazanan projelerin sözleşme törenleri için bir araya geldiklerini söyledi.

SOGEP Projelerinin Türkiye genelinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda kalkınma ajansları tarafından yürütüldüğünü ifade eden Yoğunlu, “Bizde Fırat Kalkınma Ajansı olarak TRB1 Bölgesi olarak adlandırdığımız Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerimizde bakanlığımız tarafından onaylanan projeleri paydaşlarımızla birlikte hayata geçireceğiz. Bu günde Elazığ’da belediyemiz ve üniversitemizin başarılı bulunan projelerini imzaladık. Projelerimizin illerimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Yoğunlu, projeler hakkında bilgiler vererek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Elazığ Belediyesi tarafından yürütülecek ‘Sosyalhane’ projemizle kadınların mesleki eğitim becerilerinin geliştirilerek iş hayatına katılımları sağlanarak çocuklarımızın ve gençlerimizin kullanacağı kreş, kodlama atölyesi, kütüphane ve benzeri çok amaçlı salonların kurulması sağlanacaktır. Deprem sonrası yapılan yeni konut alanına ortak sosyal mekanlar kazandıracak ve mahalle sakinlerine gelir getirici faaliyetler içerecek projemiz ilimize hayırlı olsun. Diğer bir projemiz olan Fırat Üniversitesi tarafından yürütülecek olan ‘Fırat'ın Çocukları İçin Teknoloji Yetkinlik Merkezi’ projesiyle gençlerimizin ve çocuklarımızın kullanımına sunulmak üzere AR-GE, İnovasyon ve Yeni Nesil Maker Merkezi kurulacak. Teknoloji kullanımı konusunda düşük gelirli gençlerimize fırsat eşitliği sağlayacak ve onları geleceğe hazırlayacak projemiz ilimize hayırlı olsun.”

Konuşmaların ardından Elazığ Belediyesi ile “Sosyalhane”, Fırat Üniversitesi ile de “Fırat’ın Çocukları Teknoloji Yetkinlik Merkezi” projelerinin imzaları atıldı.
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır