Elazığ’da Proje Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi
Fırat Kalkınma Ajansının (FKA) Elazığ’da desteklediği ve daha önceden onaylayan 5 projeyle ilgili ilerleme ve değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Elazığ Valiliği konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Dönem Başkanı ve Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Sivrice Kaymakamı Yunus Emre Vural, Palu Kaymakamı Tayfun Deli, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Elazığ Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Demirbağ, Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Eren, Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş katıldı.

Elazığ’ın turizmine, mimarisine, ekonomisine ve tarihine katkı sağlayacak projelere ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Yırık, projelere içerisinde ön plana çıkan projenin Elazığ Kent Müzesi projesi olduğunu söyledi.

Vali Yırık, Elazığ Kent Müzesi olarak düşünülen tarihi binanın uzun yıllar Elazığ Valiliği hizmet binası olarak kullanıldığını anımsatarak, şöyle konuştu:

“Uzun yıllar boyunca Elazığ Valiliği olarak hizmet veren tarihi binamızı, güzide eserimize sahip çıkmak ve insanlarımızın hizmetine sunmak, dolayısıyla gerek şehrin mimarisine gerekse ilimizin turistik anlamda sosyokültürel yaşantısına kazandırmak için Elazığ Kent Müzesi olarak değerlendirmeyi düşündük. Toplam 4 milyon TL’lik bir proje ve 1.7 milyon TL’sini de Fırat Kalkınma Ajansı destekleyecek. Diğer projemiz Sivrice’de Hazar Gölü ve çevresini turistik destinasyona katkı sağlaması ve deprem yaşamış bir vilayet olarak hem insanlarımızın rehabilitasyonu, eğlence alanlarının çoğalması hem de dışarıdan turist çekmek anlamında bir değer oluşturmak üzere Sivrice Hazar Gölü kenarında ‘Su Sporları ve Adrenalin Merkezi’ projesi vardı. 1.4 milyon TL’lik bu projenin 1 milyon 50 bin TL’lik yine ajans finanse edecek. Üçüncü projemiz ise Palu ilçesinde ‘Fırat’ın Saklı Kenti Palu’ adıyla gerçekleştirmiş olacağız. Bu projenin tutarı 1 milyon 200 bin TL ve yaklaşık 1 milyon TL’sini FKA destekleyecek.”

Projelere bugün itibariyle start vererek en kısa zamanda bitirmeyi hedeflediklerini belirten Vali Yırık, “Belediyemizin de içinde olduğu Musiki Müzesi ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın da dahiliyle hazırlanmış ‘Dış Ticaretin Hızlandırılması Merkezi’ projesi ile birlikte toplamda 5 proje bugün itibariyle vali yardımcılarımız, FKA genel sekreterimiz, Sivrice ve Palu kaymakamlarımız, il özel idare genel sekreterimiz, kültür ve turizm il müdürümüz, gençlik ve spor il müdürümüz ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte yürüme aşamalarını istişare etmek amacıyla bir araya geldik. İnşallah projelerimize hızlı bir şekilde start vererek kısa sürede vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu.
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır