Elazığ'da Modern Hayvan Ürünleri ve Ticaret Merkezi Kurulacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyet gösteren Fırat Kalkınma Ajansı’nın Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenecek Elazığ Ticaret Borsası’nın “Fırat Hayvan Ürünleri Tedarik ve Ticaret Merkezi Projesi’nin imza töreni gerçekleştirildi.
 
Elazığ Ticaret Borsası’nda düzenlenen imza törenine, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, Elazığ İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Şerbet, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu katıldı.
 
Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, projenin Elazığ ve bölge için önemine değinerek, projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 
Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları da projeye desteklerinden dolayı Fırat Kalkınma Ajansı’na teşekkür ederek, projenin Elazığ’da hayvancılığın gelişmesine katkıda bulunacağını kaydetti.
 
Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ da projenin Elazığ ve bölgede hayvancılığın gelişmesine önemli katkıları sunacağının belirterek, “Desteklerinden dolayı Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimiz Abdulvahap Yoğunlu ve ekibine teşekkür ederiz. İnşallah bu önemli projeyi ilimize kazandıracağız. Hayırlı olsun” diye konuştu.
 
Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu ise Ajans olarak Güdümlü Proje Desteği kapsamında 2010 yılından itibaren Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinden oluşan TRB1 Bölgesinde diğer projelerin yanı sıra önemli özel nitelikli toplam 12 adet Güdümlü Projeye destek verildiğini belirterek, bu projeler vasıtasıyla bölgeye 2023 yılı fiyatları ile 287 milyon lira destek sağlandığını söyledi.
 
Bu süre zarfında Elazığ’da 3 adet projenin desteklenmesine karar verildiğini ifade eden Yoğunlu, şöyle konuştu:

“Projeler kapsamında aktarılacak destek tutarı 2023 yılı fiyatları ile yaklaşık 60 milyon liradır. Elazığ Ticaret Borsası tarafından hazırlanan Fırat Hayvan Ürünleri Tedarik ve Ticaret Merkezi Projesi kapsamında, ilimiz Gümüşkavak Mahallesinde tüm bölgeye hizmet sunacak 2000 metrekare kapalı ve 3000 metrekare yarı kapalı alana, 540 metrekare sosyal tesislere, idari binaya ve Elektronik Satış Sistemine sahip modern bir tedarik ve ticaret merkezi kurulacaktır. Kurulacak tedarik ve ticaret merkezinde 2000 m2 kapalı alanda 80 adet, 3000 m2 yarı kapalı alanda 120 adet 15 metrekarelik ortak kullanıma açık padok alanı oluşturulacaktır. Oluşturulan bu donatılarla merkezde 1000 adet büyükbaş veya 3000 adet küçükbaş hayvan barınma kapasitesi oluşturulacaktır. Kurulacak bu merkezle gıda güvenliğinin sağlanması ve gıda arzının sürdürülebilirliğinin sağlanması, bölge hayvancılığının ve hayvancılığa bağlı sanayilerin gelişmesinin sağlanması hedeflenmektedir. 18 ay uygulama süresi bulunan, toplam bütçesi 27.842.486 TL ve destek tutarı 13.921.243 TL olan proje ile çiftçilerin, tüccarların, et ve et ürünleri üreticilerinin, ihracatçı firmaların ve bölge halkının gelirlerinin artırılmasına katkı sağlanacaktır. Projemiz hayırlı olmasını diliyorum.”
 
Konuşmaların ardından projenin imzaları atıldı.
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır