Elazığ'a 14 Yeni Tekstil Fabrikası Kuruluyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Elazığ OSB Tekstil Endüstri Park Prestij Yatırım Merkezi Projesi” düzenlenen törenle imzalandı.

Elazığ Valiliğinde düzenlenen imza törenine, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Elazığ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu katıldı.

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından yürütülecek 20 milyon TL bütçeli projeyle bölgede canlanan tekstil ve hazır giyim sanayisinin kısa vadede yatırım yapması sağlanarak 14 adet tekstil sektörüne yönelik üst yapı tesisi kurularak 3 bin kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da meydana gelen 6,8 şiddetindeki deprem sonrasında oluşan işsizlik sorununun çözümüne yönelik kentte atılan en önemli adım olarak ortaya çıkan projenin 20 milyon TL olan toplam bütçesinin 18 milyon TL’lik kısmı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanacak. 

Tekstil sektöründeki yatırımcıların hizmetine sunulacak olan üst yapı projesinin 2021 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

İmza töreninde konuşan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Fırat Kalkınma Ajansı’nın koordinesinde Elazığ Valiliği ve Elazığ Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle CMDP kapsamında hazırlanan “Elazığ OSB Tekstil Endüstri Park Prestij Yatırım Merkezi Projesi”nin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandığını söyledi.
 
“3 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak”
 
Yırık, projeyle 20 milyon TL’lik tekstilkent projesinin Elazığ’a kazandırıldığını ifade ederek, “Bu projede toplamda 14 yeni iş alanı tesis edilecek. Bu 14 alandan 9’u 1500 metrekare diğer 5’i ise 1000 metrekarelik alanlar şeklinde tesis edilecek. Burada inşallah bilinen markalar başta olmak üzere diğer iş kollarında da tekstil alanında da firmalarımız gelmek suretiyle Elazığ’ımızda 3 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacak. Desteklerinden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
 
Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu ise Fırat Kalkınma Ajansı tarafından 2017 yılından itibaren CMDP programı kapsamında 11 adet projeye destek sağlandığını belirtti.
 
“11 Projeye 87 Milyon Lira Hibe Desteği Sağlandı”
 
Projelerle destek alan kurum ve kuruluşların eş finansmanı dâhil bölge ekonomisine yaklaşık 138 milyon lira civarında yatırım bütçesinin kazandırıldığının altını çizen Yoğunlu, projelerde Fırat Kalkınma Ajansı tarafından yaklaşık 87 milyon lira hibe desteği sağlandığını söyledi.

Yoğunlu, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ile daha önce 3 adet proje yürütüldüğünü anımsatarak, imzaları atılan Elazığ OSB Tekstil Endüstri Park Prestij Yatırım Merkezi Projesi’nin Elazığ’ın en önemli sorunlarından biri olan işsizliğe çözüm sunabilecek bir proje olduğunu kaydetti.

Yoğunlu, verdikleri desteklerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Yırık, Öztürk ve Yoğunlu tarafından projenin imzaları atıldı.
 
 
 


Copyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır