Elazığ Agropark İnovasyon ve Eğitim Merkezi Projesinin İmzaları Atıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan “Elazığ Agropark İnovasyon ve Eğitim Merkezi Projesi” düzenlenen törenle imzalandı.

FKA Elazığ Yatırım Destek Ofisinde düzenlenen imza törenine Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ Belediye Bakanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Şerbet ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu katıldı.
Törende değerlendirmede bulunan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ adına çok önemli bir projenin başladığını, bu sürecin il tarım ve tarıma dayalı sanayinin gelişiminde dönüm noktası olacağını vurgulayarak, projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından sözleşmenin imzaları atıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Malatya ve Elazığ illerinde üretim ve istihdamın artırılması amacıyla CMDP kapsamında önemli projelere hibe desteği sağlanmakta olup bu bağlamda bugüne kadar toplam 12 adet proje desteklendi.

Destek alan kurumların eş finansmanı dâhil bölge ekonomisine 2021 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 246 milyon lira tutarında yatırım bütçesinin kazandırıldığı bu projelerde FKA tarafından 141 milyon lira hibe desteği sağlandı.

CMDP kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Elazığ’da toplam 6 adet projeye hibe desteği sağlanmış olup ilin ekonomisine 2021 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 113 milyon lira yatırım kazandırılan bu projelerde Ajans tarafından yaklaşık 64 milyon lira hibe desteği sağlandı. 

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı 2021 Yılı Uygulaması kapsamında desteklenen ve bugün sözleşmesi imzalanan Elazığ Agropark İnovasyon ve Eğitim Merkezi Projesinin temel hedefi, ilde üretilen tarımsal ürünlerin ulusal ve uluslararası gıda kodekslerine uygun şekilde, IQF- (Individual Quick Frozen) ve Freeze Dry ((Liyofilizasyon veya dondurarak kurutma) yenilikçi teknolojileri kullanılarak katma değeri ve raf ömrü uzun ürünlere dönüştürülmesi için Elazığ OSB de 4.500 metrekare kapalı alana sahip entegre bir tarımsal işleme ve paketleme merkezinin kurulmasıdır.

Proje ile kurulacak entegre tesiste işleme tesisinin yanı sıra, paketleme, depolama, lojistik, Ar-Ge laboratuvarı ve ambalaj tasarım birimleri de kurulacaktır.

Bölgede faaliyet gösteren tarımsal üreticilere sürdürülebilir akıllı tarım uygulamaları konularında sürekli eğitim ve danışmanlık sağlayacak bir merkezin de kurulacağı proje ile bölgede üretilen tarımsal ürünlerin gıda kodekslerine uygun hijyenik şartlarda işlenmesi, depolanması, pazara ulaştırılması, kalite iyileştirmelerinin yapılması, soğuk zincire dahil edilerek iç ve dış pazarlara ulaştırılması hedeflenmektedir.

18 ay uygulama süresi bulunan ve 22 milyon liralık toplam bütçesinin 11 milyonu Fırat Kalkınma Ajansı tarafından hibe desteği olarak sağlanan proje kapsamında 54 kişilik doğrudan istihdam hedefleniyor.

Bin üreticiye eğitim ve danışmanlık ile doğrudan hizmet sağlanması, tarımsal kooperatif üyeleri başta olmak üzere 500 tarımsal üreticiden doğrudan ürün alınması ve sektörde yer alan 5.000 işletmeye olumlu katkı sağlanması planlanan proje ile tarımsal üretimde yüzde 35 katma değer artışı bekleniyor.
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır