Ekim Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Elazığ’da Düzenlendi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyet gösteren Fırat Kalkınma Ajansının 2023 Yılı Ekim ayı yönetim kurulu toplantısı Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu başkanlığında Elazığ’da gerçekleştirildi.

Elazığ Valiliği konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Tunceli Valisi ve Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Bülent Tekbıyıkoğlu, Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Tunceli İl Genel Meclisi Başkanı Selçuk Bozkurt, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Coşkun, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadir Çintay, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu katıldı.

Toplantıdan önce basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Fırat Kalkınma Ajansının faaliyet alanı olan Bingöl, Malatya ve Tunceli illerine yeni valiler atandığını anımsatarak, “Bingöl Valisi olarak atanan Ahmet Hamdi Usta ve Malatya Valisi atanan Ersin Yazıcı’ya hoş geldin diyor yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Daha önce bölge illerimiz olan Malatya’da görev yapan Valimiz Hulusi Şahin, Bingöl’de görev yapan Valimiz Kadir Ekinci ve Tunceli ilimizde görev yapan Valimiz Mehmet Ali Özkan’a yönetim kurulu üyeleri olarak vermiş oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Yeni gelen valilerden birisi olarak Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu’ndaki ilk toplantımızı gerçekleştiriyoruz. İnşallah Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu olarak bölgemizin kalkınmasına yönelik önemli çalışmalara hep birlikte imza atacağız” şeklinde konuştu.

Tekbıyıkoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Toplantımızda stratejik olarak belirlenmiş kalkınma hedeflerine katkı sağlamak üzere, belirli bir sektör, tema veya mekânda kalkınma sonuçları elde etmek amacıyla alt program, proje ve faaliyetleri içeren, nitelikli analize dayanan, ilgili kurumlarla işbirliği halinde hazırlanan, ölçülebilir sonuç ve çıktı hedefleri olan ve Ajansımız tarafından, çalışma programlarında yer almak üzere, uygulanmasına karar verilen 2024-2026 dönemi Sonuç Odaklı Programların Yönetim Planlarının değerlendirmesini toplantımızda yapacağız. Bugün; 2024 yılı içerisinde uygulanması planlanan bölge için yüksek katma değer üreten, ekonomik getirisi ve sosyal faydası yüksek projeleri, teknik destek programları ile sonuç odaklı program faaliyetleri ve ajans yatırım destek ve tanıtım çalışmalarına yer verilen taslak çalışma programına ve taslak bütçeye ilişkin değerlendirmelerde bulunacağız.”

6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden en fazla etkilenen iller arasında TRB1 Bölgesinden Malatya ve Elazığ illerinin de yer aldığını kaydeden Tekbıyıkoğlu, “Bu günkü toplantımızda deprem afeti sonrası hayatın normalleştirilmesi ve vatandaşlarımızın günlük yaşamlarında gereksinimleri ve diğer taleplerinin karşılanması ile ticari hayatın düzenlenip yeniden canlandırılmasını sağlamak amaçlı Ajansımızca gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgilendirmeler yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Ajansı devam eden faaliyetleri ve diğer gündem maddelerinin toplantıda görüşülerek bazı idari konularla ilgili kararlar alacaklarını belirten Tekbıyıkoğlu, şunları kaydetti:
“Toplantımızın ve kararlarımızın ajansımız ve illerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Değerli üyeler ve basın mensupları toplantımıza geçmeden önce son olarak ajans yönetim kurulu dönem başkanlığı görevimi bu toplantı sonu itibariyle Bingöl Valimiz Ahmet Hamdi Usta’ya devrediyorum. Sayın valimize, yönetim kurulumuza ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.”
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır