Değer Zinciri Analizi Kayısı Çalıştayı Düzenlendi
Fırat Kalkınma Ajansının (FKA) ev sahipliğinde kamu kurum ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla “Değer Zinciri Analizi Kayısı Çalıştayı” düzenlendi.

Fırat Kalkınma Ajansı toplantı salonunda düzenlenen çalıştaya, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, FKA Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu ile kamu kurumu ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Çalıştay’da dünya kayısı başkenti Malatya’da kayısının bu zamana kadar üretim aşamasından satış aşamasına kadar olan tüm süreçleri katılım sağlana tüm paydaşlarla birlikte ele alındı.

Çalıştayda konuşan FKA Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Malatya ve Elazığ’ın Baskil ilçesinde tarımsal üretimin ana konularından biri olan kayısı üretiminin oldukça yoğun bir şekilde yapıldığını söyledi.

Yoğunlu, ajans olarak 2021 çalışma programı kapsamında kayısıdan elde edilen gelirin artırılması ve endüstriyel anlamda kayısı ürünlerine yönelik konularıyla ileri ve geri bağlantılarının tespiti için kayısı ve kayısı ürünleri değer analizi çalışmasını planladıklarını ifade etti.

Değer zinciri çalışmasıyla kuruluşlara hangi faaliyetlerinin değer yarattığını hangilerinin yaratmadığını belirlemede yardımcı olması, bir ürün veya hizmetin hammaddeden nihai müşteriye teslim edilene kadar nasıl oluşturulduğunun adım adım açıklayan bir çalışma olarak kullanılmasın beklendiğini belirten Yoğunlu, şöyle konuştu:

“Çalışmayla kayısı sektöründen hammadde temininden satış sonrası hizmete kadar tüm değer faaliyetlerinin ve faaliyetler arasındaki ilişkilerin ortaya konulması, her bir faaliyet için sorunların analiz edilmesi ve yereldeki katma değeri arttırmak için gerekli stratejilerin belirlenmesini hedefliyoruz. Ortaya çıkacak değer zinciri analizi raporu ile kayısı sektörünün müdahale alanlarının orta çıkarılması ile hem ajansımız hem de ilgili sektörde yer alan paydaşların faaliyetleri için yol gösterici olacağını düşünüyoruz.”
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır