“Birlikte Başaracağız” Projesinin İmzaları Atıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında başarılı bulunan ve Battalgazi Belediyesi tarafından yürütülecek olan “Birlikte Başaracağız” projesinin imza töreni düzenlendi.

FKA Toplantı Salonunda düzenlenen imza törenine, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve Belediye Başkan Yardımcısı Muammer Zafer katıldı.

Törende konuşan FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2020 Yılı SOGEP Programı kapsamında başarılı olan ve destekleme almaya hak kazanan Battalgazi Belediyesinin “Birlikte Başaracağız” projesinin imza töreni için bir araya geldiklerini söyledi.

Yoğunlu, Sanayi Teknoloji Bakanlığı tarafından ülke genelinde yürütülen SOGEP Projelerinin kalkınma ajansları için sosyal alanlara müdahale etmek ve sosyal konularda ihtiyaç duyulan alanlarda tedbirler geliştirme anlamında çok önemli olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

“Malatya ilimiz büyük bir şehir, kentleşme ve göç kentimizde bazı sosyal sıkıntılara neden oluyor. Bunların en başında istihdam geliyor. Hanelerimizin gelirini arttırmak için gençlerimizi, dezavantajlı olarak tabir edilen engellilerimizi, kadınlarımızı iş gücüne dahil edebilmek için Battalgazi Belediyemiz ‘Birlikte Başaracağız’ projesini tasarladı ve bizlere sundu. Bu proje yoğun bir çalışma sonucu ortaya çıktı. Bakanlığımız da projeyi uygun buldu. İnşallah bu destek kapsamında Battalgazi Belediyemizin iştiraki olan MORMAŞ mobilya imalat tesisinde gerek eski hükümlülerimiz gerek çevrede bulunan genç işsiz kardeşlerimiz burada eğitim görecekler.”

Mobilya sektöründe de nitelikli iş gücüne yönelik önemli bir talebin olduğunu vurgulayan Yoğunlu, “MORMAŞ’ta bu eğitimleri alan kardeşlerimiz hızlı bir şekilde istihdam edilecek. Projemizin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Gerçekten de Battalgazi Belediye Başkanımız ve ekibi Battalgazi’de çok güzel işler yapıyor. Bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise işsizliği azaltacak projeye hayata geçirmenin mutluluğu yaşadıklarını belirterek, ilçenin kalkınmasına katkı sağlamak adına FKA ile sürekli işbirliği içerisinde olduklarının altını çizdi.

Battalgazi Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışına büyük önem verdiklerinin ifade eden Güder, şunları kaydetti:

“2020 yılı içerisinde Fırat Kalkınma Ajansımız ile ‘Birlikte Başaracağız’ projemizin protokolünü imzalamak için bir aradayız. Bu süreçte bizlerden desteğini esirgemeyen FKA Genel sekreterimize çok teşekkür ediyorum. Malatya’mız başta olmak üzere diğer iller içinde ellerinden geldiğince katkılar sunmaya çalışıyorlar. SOGEP kapsamında ‘Birlikte Başaracağız’ projesi ile Battalgazi’mize sosyal belediyeciliğin gereği olarak özellikle bölgemizde bulunan 18-40 yaş arası işsiz ve eski hükümlü vatandaşlarımızın istihdamına yönelik bu projeyi hazırladık. Ajansımızın ön değerlendirmesi ve sonrasında yapılan değerlendirmeler neticesinde projemiz kabul edildi. Özellikle bilinçli iş gücünü oluşturma noktasında gerek yerel yönetimler gerekse de ajanslar olsun, her daim birlikte ve ciddi gayret sarf etmemiz gerekiyor. Bu dönemlerde sektörler özellikle ara ve nitelikli eleman bulma noktasında ciddi sıkıntı yaşanıyor. Bu anlamda da belediyemize, İŞKUR’a ve ajanslarımıza çok müracaat oluyor. Müracaatlara baktığımız zaman genelde vasıfsız olmaları nedeniyle istihdam edilme konusunda çeşitli zorluk yaşıyorlar. Bizler bu proje ile bu sorun ve sıkıntıyı ortadan kaldıracağız. Battalgazi Belediyesi olarak inşallah bizler de bizim bölgedeki insanların durumlarını göz önünde bulundurarak, verilecek eğitimlerin sonunda arkadaşlarımızın yüzde 10’unu biz MORMAŞ üzerinde istihdamını gerçekleştireceğiz. Diğer kardeşlerimizin de en azından MORMAŞ’ta kazanacakları mekanik ve el becerileri ile piyasada daha güzel iş bulma imkanına kavuşmuş olacaklar. Projemizin ilçemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

Battalgazi Belediyesi, Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Battalgazi İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü, Malatya Denetimli Serbestlik İl Müdürlüğü ile Malatya Çalışma ve İş Kurumu il Müdürlüğü iştirakçiliğinde protokolü imzalanan “Birlikte Başaracağız” projesi ile Malatya’da iş açığı olan 6 farklı sektörde, 18-40 yaş arası işsiz ve eski hükümlü vatandaşlara eğitimler verilecek. Hayata geçirilecek projeyle, bireylere, yetkinliklerine ve geliştirilebilir özelliklerine uygun mesleki beceriler kazandırıldıktan sonra 6 farklı sektörde istihdam edilmelerini sağlanacak.
 
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır