Bingöl’de Deneyap Teknoloji Atölyesi Kuruluyor
Türkiye’nin teknolojik gelişimini ivmelendirmek amacıyla başlatılan Deneyap Teknoloji Atölyesi Bingöl’de kurulacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geleceğin teknoloji yıldızı olmak isteyen gençlerin yoğun ilgi gösterdiği teknoloji atölyeleriyle ilgili bir müjde verdi.

Ücretsiz olan bu atölyeleri daha önce 30 ilde kurduklarını anımsatan Bakan Varank, “Şimdi ise 27 ilimizde 36 yeni Deneyap Teknoloji Atölyesi daha kuruyoruz. İlk aşama olan yazılı sınav başvuruları bugün başlıyor. Başvurular 4 Temmuz’a kadar devam edecek.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışması sonucu başlatılan Deneyap Türkiye, 11. Kalkınma Planında yer alıyor.

Milli Teknoloji Hamlesi’nin itici gücünü oluşturmak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek amacıyla yola çıkan Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nden 50 bin teknoloji yıldızı gencin yetiştirilmesi hedefleniyor.

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, yaptığı açıklamada, ajansın faaliyet gösterdiği Malatya ve Elazığ illerinin de yer aldığı 30 ilde daha önce deneyap atölyelerinin kurulduğuna değinerek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Deneyap Atölyelerinin kurulacağını müjdelediği yeni iller arasında Bingöl’ün de olduğunu ifade etti.

Yoğunlu, gençlerin atölyeye başvuru noktasında yoğun bir katılım sağlamalarını beklediklerini belirterek, desteklerinden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a şükranlarını sundu.

Atölyeye ortaokul seviyesi için 4 ve 5. sınıflar, lise seviyesi için de 8, 9 ve lise hazırlık sınıfları başvuru yapabilecek. Başvuruların 4 Temmuz’da tamamlanmasının ardından 2-23 Ağustos 2021 tarihleri arasında sınavlar gerçekleştirilecek. Konuya ilgi duyan gençler, deneyap.turkiye.org adresinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilecek. 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır