Bingöl’de 8.6 Milyonluk Yatırımla 700 Kişiye İstihdam Sağlanacak
Fırat Kalkınma Ajansı Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenecek ve Bingöl Valiliği İl Özel İdaresi tarafından Bingöl Belediyesi ile Bingöl Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği ortaklığında hayata geçirilecek olan “Bingöl Tekstilpark Projesi” Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı.

Toplam bütçesi 8.6 Milyon TL olan projenin yüzde 75’i ajansımız tarafından, yüzde 25’i ise Bingöl İl Özel İdaresi tarafından karşılanacak. Yaklaşık 700 kişiye istihdam sağlayacak olan proje Bingöl’deki tekstil sektörüne yeni bir ivme kazandırılacak.

Haziran 2012’de yürürlüğe giren teşvik sistemi ile iller 6 bölgeye ayrılmış olup, Bingöl bu kapsamda en avantajlı bölge olan 6. Bölgede yer almaktadır. Bingöl gibi 6. Bölgede yer alan illerde yapılan bölgesel teşvik belgeli yatırımlarda destek unsurları arasında bulunan sigorta primi işveren hissesi desteği, sigorta primi desteği ve gelir stopajı desteği unsurlarının 10 yıl (OSB içi yatırımlarda sigorta primi işveren hissesi desteği 12 yıl) boyunca ödenmemesi emek yoğun sektörlerdeki yatırımcıları cezbetmektedir.

Ayrıca, Ajansımızın bir diğer Güdümlü Projesi olan, 2017 yılında hayata geçirilen Bingöl Tekstilkent’in oluşturduğu 600 kişilik istihdam ve SÜTAŞ’ın Bingöl’de yatırıma başlaması Bingöl’ün yatırım ortamının tanıtımına önemli katkılar sağlamış ve yatırımcıların Bingöl’e olan ilgisini artırmıştır.

Emek yoğun sektörlerin başında gelen tekstil-konfeksiyon sektöründe Bingöl’de yapılan yatırım sayısının artmasıyla 2018 yılı sonunda 600 civarında olan sektördeki istihdam sayısı 2020 yılı Ağustos ayı itibariyle 2500’e ve sektördeki mevcut firma sayısı 17’ye ulaşmıştır. Sektör yatırımlarının devamlılığının sağlanabilmesi, altyapısı hazırlanmış uygun fiyat ve şartlarda kiralanabilir modern üretim atölyelerinin oluşturulması yeni yatırımcı çekilmesi ve Bölgenin daha cazip hale getirilmesi açısından oldukça önemlidir.

Bu hedefler ile hazırlanan Bingöl Tekstilpark Projesiyle Bingöl Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak olan 2700 m2 kapalı alana sahip 3 adet atölye ile sektör için teknik ve fiziki altyapısı hazırlanmış üretim alanları oluşturulacak ve yeni yatırımcıların hizmetine sunulacaktır.

Bingöl Tekstilpark Projesi, Fırat Kalkınma Ajansının 2019 yılı Güdümlü Proje Desteği kapsamında Bingöl Organize Sanayi Bölgesi tarafından 2020 yılında hayata geçirilen ve OSB’nin doğalgaz altyapısını oluşturan 5 Milyon TL bütçeli “Bingöl Organize Sanayi Bölgesi Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi” ile birlikte OSB’nin yeni yatırımcılar çekmesi ile istihdam ve üretim kapasitesine büyük katkılar sağlayacak.

Proje ile Bingöl’ün sektördeki rekabet edebilirliğinin artırılması, ilin işsizlik oranlarının azaltılması ve üretim kültürünün artması amaçlanmaktadır. 2020 yılı içinde başlayacak olan projenin 2021 yılında tamamlanması planlanmaktadır.
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır