Bingöl İŞGEM Açılış Töreni Yapıldı
İş Geliştirme Merkezi’nin açılış törenine AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Sayın Cevdet YILMAZ, Bingöl Valisi Sayın Ali MANTI, , Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf COŞKUN, Bingöl Milletvekili Enver FEHMİOĞLU, Bingöl Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ, Bingöl Vali Yardımcıları Cevat GÜN ve Tunahan ÇİL, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanı Ahmet Alperen SAĞKAYA, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, Bingöl TSO Başkanı Mahmut Ayas, kurum amirleri, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını Ajansımız Genel Sekreteri Mesut ÖZTOP yaptı. ÖZTOP, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
"Bildiğiniz üzere iş geliştirme merkezleri, işletmelerin en kırılgan oldukları kuruluş yıllarını başarılı bir şekilde atlatmaları için geliştirilen işletme kuluçkaları dediğimiz yapılardır.
 
İşgem projemizde de Bingöl’de bir İş Geliştirme Merkezi oluşturarak KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu yönetim danışmanlığı desteği, finans kaynaklarına erişim imkânı, uygun koşullarda iş yeri mekânı, ortak ofis ekipmanı ve ofis hizmetleri sunarak girişimciler için en kritik zamanlar olan ilk yılların sağlıklı bir şekilde atlatılması ve KOBİ’lerin büyümelerinin sağlaması amaçlanmaktadır. 
 
İlimizin girişimcilik kültürünün geliştirilmesi ve yeni yatırım mekanlarının oluşturulması amacıyla Fırat Kalkınma Ajansı tarafından proje ortaklarımız olan İl Özel İdaresi, Bingöl Belediyesi ve Bingöl Ticaret ve Sanayi Odasıyla birlikte, IPA I kapsamında 5.26 milyon Euro bütçeyle yatırımı tamamlanan Bingöl İŞGEM Projesi, 2017 yılı sonuna kadar yatırımcıların hizmetine sunulmuş olacaktır. İşgem’deki 22 atölyede gerçekleştirilecek tekstil-konfeksiyon, mobilya, yapı malzemeleri, gıda, temizlik malzemeleri imalatı gibi çeşitli sektörlerde yeni yatırımlar, Bingöl’ün girişimcilik, üretim ve kalkınma serüvenine yeni bir ivme kazandıracaktır. 
 
Proje kapsamında, inşaat, müşavirlik, mal alımı ve teknik destek-danışmanlık olmak üzere 4 adet bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenlerden ilk 3’ü bitme aşamasında; eğitim ve danışmanlık içerikli teknik destek bileşeni ise 2018 yılının sonuna kadar devam edecek.
 
Projenin ilimiz, bölgemiz ve ülkemize hayırlı olmasını diler, proje boyunca arazinin İşgeme tahsisi, işgem şirketinin kuruluşu için bakanlar kurulu kararının alınması ve ihtiyaç duyduğumuz her zaman en büyük desteği sağlayan Sn Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz.
 
Yine ilimizde göreve başladığından beri İşgemle ilgili konularda önümüzü açan ve sonuç odaklı yaklaşımıyla işlerimizi kolaylaştıran Sayın Valimize,
 
Projenin hizmet ettiği amacın önemini görerek İşgeme başından beri önemli destekler sağlayan Bingöl Belediye başkanımıza, projeye önemli katkılar sunan TSO başkanımıza ve Balkent inşaat firmasına, Sweco müşavirlik firmasına, Planet Danışmanlık firmasına ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.
 
Son olarak büyük bir sabır ve emekle 2011 yılından beri projeyi titizlikle yürüten başta Ajansımız Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa TELİMEN olmak üzere, tüm personelimize teşekkür ediyorum."
 
Daha sonra konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanı Ahmet Alperen SAĞKAYA, ‘İnsanların yüzünü güldüren bu projelerden dolayı son derece mutluyum. Burayı kurmak ne kadar önemli ise sürdürülebilir hale getirmekte o kadar önemlidir’ dedi.
 
Bingöl Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ, ‘İŞGEM kalifiye eleman konusunda Bingöl’e katkı sağlayacaktır. Üretime ve ürüne kalite getirilecek. Burada atölyelerde üretilen ürünler kuluçkada kalıp belli bir seviyeden sonra tüketiciye gelecek. En önemlisi eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile girişimcilik ruhu ön plana çıkarılacak. Ben İŞGEM’in açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’ dedi.
 
Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf COŞKUN, ‘Allah’ın izni ile açılışını yaptığımız İŞGEM ilimizdeki girişimcilik kültürünün gelişmesi, yeni başarılı iş insanlarının yetişmesi ve üretim kültürü açısından ilimize büyük fayda sağlayacaktır’ dedi.
 
Daha sonra konuşan Bingöl Milletvekili Enver FEHMİOĞLU, ‘Bingöl kabuklarını kırmaya başladı. Yatırımlar bir bir devam ediyor. Tekstilkent’imiz, jeotermal isale hattımız, İŞGEM ve köprülerimiz. Bunlar Bingöl’e değer katan yatırımlar’ dedi.
 
Bingöl Valimiz Sayın Ali MANTI ise törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
‘Bugün mutluyuz. İnşallah bundan sonra da mutlu olmaya devam edeceğiz. Bingöl’ümüz İnşallah daima güzel, doğru ve faydalı işlerle anılmaya devam edecektir. Her konuda Bingöl’ün ve bölgenin kalkınmasında yardımlarını esirgemeyen Vekilimiz Sayın Cevdet YILMAZ’a teşekkür ediyorum.
Bingöl’de iyi niyete ve güvene dayalı güzel projeler uygulanıyor. Bunun devam edeceğine yürekten inanıyorum. Köprülerimiz açıldı, kısa film festivali yapıldı, kadın girişimciliği kongresi yapıldı. Her programın toplumda faydalı ve kalıcı izler bırakacağına inanıyorum. Bütün bu çalışmalar Bingöl’ün tanıtımına ve hakkındaki yargıların olumlu olmasına katkı yapacaktır.
Bundan sonra projelerimizi istihdam konusunda yoğunlaştırmalıyız. İnsanımızın bu konuda devletimizden beklentileri var. Bingöl’ün güzel ve özel potansiyelini bu konulara seferber etmeliyiz.
Hem talep etmesini hem de teşekkür etmesini bilmeliyiz. Ülkemiz hamdolsun imkânlarını insanımıza sunuyor. Bunun devamlılığı için hep birlikte çalışmalıyız. Programa katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum’ dedi.
 
Son olarak konuşan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekilimiz Sayın Cevdet YILMAZ şunları söyledi:
 
‘Öncelikle bu proje, AB destekli bir projedir. Eş finansman ile bir kısmını kendi milli bütçemizden veriyoruz. Önemli bir kısmını da Avrupa Birliği’nden hibe almış bulunmaktayız. Bu açıdan AB’ye, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Türkiye, AB’ne tam üyelik müzakereleri yapan bir ülke. Maalesef, çok uzun zamandır bu müzakereleri yapıyoruz. Neredeyse nesiller boyu süren bir müzakere sürecinden bahsediyoruz. Türkiye’nin Avrupa’ya, Avrupa’nı Türkiye’ye katacağı çok şey var. Buna yürekten inanıyoruz. Türkiye, esas itibariyle de Avrupa’nın bir parçası olan ülkedir. Bizim stratejik hedeflerimizden biri de, AB’ye tam üyeliktir. Hükümetimiz, bu konuda kararlı bir şekilde üzerine düşeni de yapıyor. Ama maalesef, Avrupa Birliği, kendi içinde yaşadığı problemlerden dolayı, Türkiye ile ilişkilerini hak ettiği hızda ilerletemiyor. Bunun önümüzdeki dönemlerde aşılmasını ümit ediyoruz.
 
Bir taraftan gümrük birliğimizi güncelleyerek, diğer taraftan vatandaşların önündeki vize engelini kaldırarak, bir diğer taraftan Mülteci meselesi ve diğer alanlarda Türkiye – Avrupa ilişkilerini derinleştirmek durumundayız. Olumlu bir gündem ile bu ilişkileri geliştirmek durumundayız. Maalesef, Avrupa’daki bazı ülkeler ve yönetimler, kendi iç siyasetlerine Türkiye’yi malzeme yapmaya çalışıyorlar. Özellikle bazı seçimlerden öne hiç de doğru olmayan, Türkiye – AB ilişkilerine de yakışmayan tavırlar içine gidiyorlar. Onların da bu tavırlarından vazgeçmelerini ümit ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde sağlıklı bir şekilde bu ilişkilerin geliştiğini görürüz. Bütün bu mali çalışmalar, bizi tam üyelik sürecine hazırlamaya yönelik çalışmalardır. Bu çalışmaların amacı, bir taraftan Avrupa ile ülkemiz arasındaki gelişmişlik farkını azaltmak, bir taraftan da ülkemizde bölgele arasındaki gelişmişlik fakını azaltmaktır. Bu iki temel hedefe bu pograma hizmet ediyoruz. Geçtiğimiz 15 yılda Avrupa ile aramızdaki fakı azalttık. 2002 yılında AB’de kişi başı geliri 100 kabul edersek, Türkiye’de 37 idi. Satın alma gücüne göre söylüyorum, bugün gelinen noktada bunu 62’ye çıkardık. 15 yılda, 37’den 62’ye yükseldik. Bu 25 puanlık bir iyileşme demektir. Türkiye, Avrupa ile arasını kapatma yolunda önemli bir yere gelmiş durumda. Daha da çalışmamız lazım’ dedi.
Protokol konuşmalarının ardından kurdele kesimi yapıldı. Program, proje kapsamında tamamlanan atölyelerin gezilmesi ile sona erdi.


Copyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır