Bakan Kacır, Elazığ’da
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Elazığ Şehir Buluşmaları programı kapsamında Elazığ’da bir dizi temaslarda bulundu.
 
Elazığ Şehir Buluşmaları programında konuşan Bakan Kacır,  Elazığ’ın, 6 Şubat’ta 11 şehri ağır bir yıkıma uğratan deprem felaketinin etkilediği illerden biri olduğunu kaydetti.
 
Bakan Kacır, depremde zarar görmüş işyerleri için ilk 12 ayı geri ödemesiz 36 ay vadeli Acil Destek Programını uygulamaya koyduklarını anımsatarak, “Elazığ’da 327 işletmemize destek sağladık. 104 milyon liralık kredi hacmi oluşturduk. KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile 42 işletmemize 53 milyon TL sunduk” dedi.
 
Türkiye Deprem Sonrası Ekonomik Canlanma Projesi ile KOBİ’lerin güçlenmesi için 450 milyon dolar tutarında bir dış finansmanı ülkeye kazandırdıklarına değinen Bakan Kacır, “Bu finansman ile hasar derecesine ve firma ölçeğine bağlı olarak Elazığ’daki işletmelere 150 bin TL’den 400 bin TL’ye kadar uzanan bir aralıkta faizsiz finansman desteği sağlayacağız. Elazığ’ın üretme yolculuğunda her daim yanında olduk, olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 
Bakan Kacır, işletmelere ekonomiye katkı sağlamaları açısından gereken desteği verdiklerini ifade ederek, “Son 20 yılda Elazığ’daki yatırımlar için 706 yatırım teşvik belgesi düzenledik. 19,6 milyar TL yatırım tutarıyla birlikte 27 bin vatandaşımıza istihdam imkanı oluşturuyoruz. Son 20 yılda şehrimizdeki iki OSB’mizde 189 parseli üretime geçirdik. 12 bin 250 kişiye istihdam sağladık. Tüm parsellerde üretime geçilmesiyle birlikte, inşallah bu sayı yaklaşık 22 bin 500 kişiye ulaşacak. Son 20 yılda, Elazığ OSB ve Elazığ Teknova OSB için toplamda 351 milyon liralık kredi desteği verdik. 5 sanayi sitemizde 5 bin 675 kişiye istihdam sağladık. Sanayi sitelerimiz için 140 milyon TL kredi imkanı verdik” şeklinde konuştu.
 
 
“223 Proje İçin Verdiğimiz Destek Tutarı 360 Milyon TL”
 
 
Son 20 yılda, 5 bin 571 işletmeye 472 milyon TL’den fazla destek sağladığının altını çizen Bakan Kacır, şöyle konuştu:
 
“Fırat Kalkınma Ajansımızla birlikte şehrimizin ve bölgemizin yerel potansiyelini harekete geçirmek adına çalışmaya devam ediyoruz. Elazığ’da bugüne kadar 223 proje için verdiğimiz destek tutarı 360 milyon TL. DAP Bölge Kalkınma İdaremiz’le birlikte son 10 yılda şehrimizde 164 projeye 437 milyon TL tutarında katkı sunduk. Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 9 projeye 196 milyon TL tutarında destek verdik. Çalışan ve Üreten Gençler Programı (ÇÜGEP) Kapsamında; Baskil, Karakoçan, Keban ve Kovancılar ilçelerinde 900 kişiye istihdam sağlayacak, 31 milyon TL bütçeli, toplam 9.090 metrekare kapalı alana sahip tekstil üretim fabrikaları inşa ettik. Toplamda 29 projeye 2023 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 278 milyon TL destek sağladık. İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezimizde kadın ve gençlerimize yönelik eğitim ve uygulama atölyeleri kurduk. Depremden zarar gören kadın ve gençlerimize yönelik tekstil, tarım, hayvancılık, gastronomi, yeni nesil medya ve yazılım gibi farklı alanlarda eğitim imkanı sunduk. Sosyalhane Binası ile birlikte, depremden zarar gören kadınlarımıza uygulamalı tekstil eğitimleri ile gençlerimize robotik ve kodlama eğitimleri verdik. Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu Operasyonu” projesi ile gençlerimize mesleki, beceri geliştirme eğitimleri ile psikolojik destek ve kariyer danışmanlığı imkanı sunduk. Türkiye’nin teknoloji üssü olma yolundaki yürüyüşünde Elazığlı gençlerimizin de yer alması adına sorumluluktan kaçınmadık, kaçınmayacağız. CODE-23 Fırat Yazılım Atölyesi Projesi” ile geleceğin yazılımcılarını yetiştirmeye başladık. Fırat Teknokent’te genç girişimcilerimiz için ön kuluçka ve kuluçka merkezleri oluşturduk.”
 
Bakan Kacır, Elazığ’da KOSGEB Girişimcilik Destekleri kapsamında son 10 yılda 2 bin 74 girişimciye 57 milyon TL destek verdiklerini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti.
 
“Bu girişimcilerimizin içinde 770 kadın, 910 genç girişimcimiz olduğunu belirtmek isterim. Girişimcilik Eğitimleri kapsamında kadın ve genç katılımcılarımızın ilgileri bizleri oldukça memnun ediyor. Önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz yeni projeler ile özellikle kadınlarımızı ve gençlerimizi üretime katkı yolunda desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılı”nda, “Milli Teknoloji Hamlesi” hedeflerimiz doğrultusunda, ülkemizi daha da ileriye taşımaya devam edeceğiz. “Türkiye Yüzyılı”; huzurun, güven ve istikrarın, üretimin, verimliliğin, teknolojinin, kalkınmanın, geleceğin ve gençlerin yüzyılı olacaktır.”
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası meclis, komite ve oda üyelerinin katılımıyla düzenlenen Elazığ İş Dünyası Buluşması programına katılan Bakan Kacır, daha sonra Elazığ Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirilen programda iş insanlarıyla bir araya geldi.
 
Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı desteğiyle oluşturulan Elazığ OSB İnovasyon Merkezini ziyaret eden Bakan Kacır,merkezde geliştirdikleri roketle TEKNOFEST’te dereceye giren öğrencilerle bir araya geldi.
 
OSB’deki programının ardından Elazığ İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Merkezini ziyaret eden Bakan Kacır, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Fırat Kalkınma Ajansının desteğiyle oluşturulan atölyelerde incelemelerde bulundu.
 
Bakan Kacır, merkezde geliştirdikleri roketle 2023 TEKNOFEST'te yüksek irtifa kategorisinde 3. olan ekip ile bir araya gelerek tebrik etti.
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır