Bahreyn Ticari Alım Heyeti Elazığ ve Malatya’yı Ziyaret Etti
Fırat Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen program kapsamında Bayreyn Ticari Alım Heyeti Elazığ ve Malatya’yı ziyaret etti.

İhracat yapan önemli şehirler arasında yer alan Elazığ ve Malatya’ya gelen Bahreynli iş adamlarına kentteki yatırım ve ticaret olanakları anlatıldı.

İlk olarak 2 Ekim tarihinde Elazığ’a gelen Bayreyn Ticari Alım Heyeti, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nda temaslarına başladı.

Toplantıda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan: “Böylesine önemli iş insanlarını şehrimizde ağırlamaktan son derece mutluyuz. Bu tip buluşmalar Elazığ’ın dış ticaretinin gelişmesi noktasında çok büyük önem taşıyor”dedi.

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu da Bayreyn Ticari Alım Heyeti’ni Elazığ ve Malatya’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Bahreyn İş Adamları Derneği Başkanı Khalid Al Zayani de Türkiye’ye daha öncede geldiklerine değinerek, “Ancak Türkiye programımızda sadece İstanbul’u ziyaret ederek bazı büyük firmalarla iş birliği içerisine girdik. Bugün burada olmak bizim için heyecan verici. Çünkü Elazığ çok güzel bir şehir ve çok yönlü ticaret potansiyeline sahip. Bizler de sizleri Bahreyn’de ağırlamak isteriz” şeklinde konuştu.

Daha sonra kentte bir otelde düzenlenen etkinlikle devam edilen program kapsamında Elazığ’da faaliyet gösteren firmalar stantlarını açarak ürünlerini sergiledi.

Konferans salonun da düzenlenen programda konuşan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ’ın özellikle son yıllarda almış olduğu yerli ve yabancı yatırımlarla dünyada önemli bir cazibe merkezi olmayı başarma yolunda olan bir şehir olduğunu belirterek, “Dolayısıyla dünyada bugün görebileceğiniz en iddialı şehirlerden birisi bu şehir ve malumunuz sizlerde çok iyi bilirsiniz dünyada bugün ülkeler değil şehirler yarışıyor ve hedeflerini, vizyonlarını çok iyi belirlemiş akıllı, çalışan yeni nesil alanları çok iyi kavramış şehirler, dünyada başarılı olacaktır. Elazığ’da şehir olarak vizyonunu bu şekilde belirlemiş. Akıllı çalışmak isteyen, akıllı çalışan dünyadaki gelişmeleri iyi takip eden, dünyadaki yeni nesil alanları iyi takip eden ve özellikle hem kamu sektörü, hem özel sektör hem de sivil toplum örgütleri özellikle son derece motive çalışan bir şehir” diye konuştu.

Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan da  iş dünyasının hızlı olması ve kendini güvende hissetmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Ben Elazığ TSO’nun başındaki yönetici olarak sizlere şunu taahhüt ediyorum. Güvendesiniz. Her türlü yatırımı yapabilirsiniz, her türlü ticareti gerçekleştirebilirsiniz. Tüm haklarınızı savunma ve kollama adına ilimizde her türlü yatırımsal imkan, ticari mantalite ve ticari ahlak var.”

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ise Fırat Kalkınma Ajansı ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, tüm kurumlarla birlikte Elazığ Valisi Sayın Çetin Oktay Kaldırım’ın liderliğinde Elazığ’ın yerel kalkınmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydederek, “Ulusala yönelik çalışmalar yapıyoruz. Ama ilimizin en önemli amacı, sayın valimizin de bize gösterdiği vizyon ilimizin küreselleşmesi, küresel pazarlarla ilişkilerin artması küresel yatırımlara açık olması yönünde. Bu da bu kapsamda yaptığımız bir etkinlik" ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından Bahreynli katılımcılar kendilerini tanıtarak çalıştıkları alanları anlattı. Daha sonra B2B görüşmelerine geçildi. Elazığlı ve Bingöllü iş insanları, yaptıkları işleri ve ürünlerini heyetle paylaştı. Elazığ ve Bingöl’den Bahreyn’e gerçekleşecek olası ihracatların üzerine konuşuldu.

Elazığ'daki programın ardından Malatya’ya geçen Bahreynli iş adamları için, ticari alım heyeti bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda heyete, Malatya'nın yatırım potansiyelleri anlatıldı.

Malatya’da da bir otelde düzenlenen programda konuşan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Malatya’da ciddi anlamda bir dönüşüm gerçekleştirmek için kurumlarla çalıştıklarını belirterek, “Bu anlamda bir çok etkinlik yapmaya gayret gösterirken, bugün Bahreynli iş adamlarını Fırat Kalkınma Ajansı genel sekreterliği ile birlikte buraya toplayıp, üreticilerimizle ve üyelerimizle bir araya getirdik. Malatya’dan ürün alıp yurt dışına ihracat yapabilme adına bir araya getirmiş bulunmaktayız” diye konuştu.

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu da toplantının Malatya ve bölge için önemine değinerek, “İlimiz için önemli bir gün. Bahreyn’in en üst seviyedeki iş adamlarını buraya getirmeyi başardık. Bahreyn iş adamları derneği başkanı ve yedi kişilik ekibini bu bölgeye ilk defa getirmiş olduk. Türkiye’ye yatırım yaptıklarını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bahreynli İş Adamları Derneği Başkan Vekili Khalid Al Zayani ise, Elazığ ve Malatya’daki temaslarının ardından gerekli araştırmaları yaptıktan sonra yatırım yapacaklarını ve yatırımcıları buraya çekme noktasında birebir yardımcı olacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından B2B görüşmelerine geçildi. Malatyalı iş insanları, yaptıkları işleri ve ürünlerini heyetle paylaştı ve Malatya’dan Bahreyn’e gerçekleşecek olası ihracatlar konuşuldu.


Copyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır