Arslantepe Höyüğü’ne Tanıtım ve Karşılama Merkezi Yapılacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyet gösteren Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Güdümlü Projesi kapsamında desteklenecek olan Malatya Büyükşehir Belediyesinin “Arslantepe Höyüğü Tanıtım ve Karşılama Merkezi” projesinin imzaları düzenlenen törenle atıldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda düzenlenen imza törenine, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, belediye yetkilileri katıldı.

Törende konuşan FKA Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, ajans olarak bölgenin sürdürülebilir kalkınmasını sağlamak üzere kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, gerçek ve tüzel kişilere toplam 917 adet proje kapsamında hibe desteği sağlandığını ifade ederek, “Destek alan kurum ve kuruluşların eş finansmanı dâhil bölge ekonomisine 2022 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 1,5 milyar lira civarında yatırım bütçesinin kazandırıldığı bu projelerde Fırat Kalkınma Ajansı tarafından yaklaşık 966 milyon lira hibe desteği sağlanmıştır” dedi.

Projeye ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Yoğunlu, konuşmasına şöyle devem etti:

“Malatya Büyükşehir Belediyemiz ile geliştirdiğimiz güdümlü projemiz kapsamında, Malatya ilimiz için büyük öneme sahip olan, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine giren ve 26 Temmuz 2021 tarihinde de UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine alınan Arslantepe Höyüğü yakınında bilgilendirme yapılacak, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ve çeşitli etkinliklerin düzenleneceği modern bir tanıtım ve karşılama merkezi oluşturulacaktır. Arslantepe Höyüğü Tanıtım ve Karşılama Merkezi adıyla oluşturulacak merkez bin 361 metrekare kapalı alan, 5 bin metrekare açık alandan oluşacaktır. Kapalı alanda; kafeterya, bebek bakım ünitesi, bay-bayan-engelli wc’ler, fuaye ve sergi salonları, çok amaçlı toplantı salonları ile artırılmış gerçeklik uygulamaları ve sanal müze gibi teknolojik uygulamalar gerçekleştirilecektir. Proje ile Malatya ilimizin en önemli tarihi değerlerinden olan ve Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Arslantepe Höyüğünün ulusal ve uluslararası alanda tanıtımına katkı sağlanması, alana gelen ziyaretçilere verilen hizmetin kalitesinin artırılması, günümüz modern gezi alanlarında ve müzelerde kullanılan tanıtım teknolojilerinden yararlanarak çok fonksiyonlu bir tanıtım ve karşılama merkezi oluşturulması hedeflenmektedir.”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise Fırat Kalkınma Ajansı ile birlikte birçok proje yürüttüklerini anımsatarak, desteklerinden dolayı Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu’ya teşekkür etti.

Gürkan, Arslantepe Höyüğü’nün Malatya için önemine değinerek, proje tamamlandığında yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçiler için çok önemli bir ihtiyacın karşılanmış olacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından Gürkan ve Yoğunlu tarafından sözleşmenin imzaları atıldı.  
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır