Arslantepe Höyüğü Tanıtım ve Karşılama Merkezi Projesinin Temel Atma Töreni Düzenlendi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Fırat Kalkınma Ajansı iş birliğiyle yapılacak olan Arslantepe Höyüğü Tanıtım ve Karşılama Merkezi Projesinin temel atma töreni, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Battalgazi ilçesi Bahçebaşı Mahallesi’nde yer alan Arslantepe Höyüğü, 26 Temmuz 2021 Yılında Dünya Mirası Komitesi’nin genişletilmiş 44. Oturumunda UNESCO Dünya Kültürel Kalıcı Mirası Listesi’ne alınmıştı.

Açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Malatya Milletvekili İhsan Koca, Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, 7000 yıllık geçmişiyle Anadolu’da ilk şehir devletlerinin ortaya çıktığı yer olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Arslantepe Hüyüğü Karşılama Merkezinin temel atma töreninde bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, “Bu projenin hayata geçirilmesine katkı sağlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımıza, Malatya Valimize ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yeniçeri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak vatandaşların refahını ve yaşam kalitelerini artırmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kalkınma ajanslarıyla birlikte kalkınmanın tüm boyutlarında var güçleriyle çalışarak faaliyetlerini yerelden ulusala ulusaldan küresele vizyonu ile gerçekleştirdiklerini kaydetti.
 
“Malatya İlimize 16 projede 251 milyon TL Destek Sağladık”
 
Büyük bir yıkımla karşı karşıya kalan Malatya’nın yeniden ayağa kaldırılması için devletin büyük bir gayret gösterdiğini ve göstermeye devam ettiğinin altını çizen Yeniçeri, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan bu coğrafyayı eski canlı günlerinden daha ileriye döndürmek için tüm imkanlar seferber edilmiş durumda. Fırat Kalkınma Ajansı vasıtasıyla 6 Şubat tarihinden itibaren son 6 aylık dönemde yalnız Malatya ilimize 16 projede 251 milyon TL destek sağladık. Malatya Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürüttüğümüz ve bugün temel atma törenini gerçekleştirdiğimiz Arslantepe Höyüğü Tanıtım ve Karşılama Merkezi projesi de bu önemli projelerden birisi. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Arslantepe Höyüğünde verilen hizmet kalitesini artırmak ve yenilikçi tanıtım uygulamaları ile turizm değerimizin ulusal ve uluslararası arenada ses getirmesi için yürüttüğümüz bu projelerin meyvelerini kısa sürede alacağımızı düşünüyoruz.”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da Arslantepe Höyüğünün sadece Anadolu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti için değil dünya insanlığının ortak mirası olduğunu kaydederek, “26 Temmuz 2021 tarihinde UNESCO Genel Kurulunda alınan karar da budur. Yani insanlık medeniyeti Malatya’da Arslantepe’de başlamıştır. İşte bu nedenle tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Bu karşılama merkezinde sosyal alanlar, sportif alanlar, müzeler ve bu şehrin M.Ö 5000 yılına, 4000 yılına gidip buğday işlemleri ki gümrükleme ve mühürleme işlemleri buğday ve tahılla ilgili gelişmiştir, oradaki yaşantıların simüle edilmesiyle birlikte insanlar o tarihe gidecek. Orada bir tarih turu yaptıktan sonra Evet bu şehre böyle sahip çıkmak gerekir diyecektir” şeklinde konuştu.

Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi de “Depremin ilk gününden itibaren Malatyalılarla beraber, Malatyalı gibi hissederek yaraların sarılması için gece gündüz demeden Malatyalılarla birlikte hareket eden Bakanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Malatya Valisi Ersin Yazıcı da başta büyükşehir belediyesi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarla Malatya’da zorda olan, sıkıntıda olan devletin şefkat ve merhametine ihtiyacı olan herkesin yanında olacaklarını belirterek, “Yetim ve öksüzün duasının ne kadar kıymetli olduğunu bilen bir insan olarak bu şehirde depremden dolayı yetim ve öksüz olan çok sayıda insanın duasını almaya geldim. Bu şehre hizmet etmeye bu şehrin insanının teşekkür ve duasını almaya niyetliyim. Böyle bir yerde görevlendirildiğim içinde gerçekten çok memnunum” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy ise Arslantepe Höyüğü Tanıtım ve Karşılama Merkezinin temel atma töreninde bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi.

Arslatepe Höyüğünün birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ifade eden Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

“Bu tarihi alan, yapılan kazılar sonucunda eser zenginliği ile dikkat çekmiş ve bir ‘açık hava müzesi’ olarak ziyaretçilerinin uğrak noktası olmuştur. Arslantepe bu özellikleriyle 2021 yılında 44. UNESCO Dünya Miras Komitesi oturumunda, üstün evrensel değeri de dikkate alınarak Dünya Miras Listesine ülkemizin 19. alanı olarak kaydedilmiştir. Höyükte 1930’lu yıllardan itibaren gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucunda; M.Ö. 3300-3000 yıllarına ait bir kerpiç saray, M.Ö.3600-3500'lere ait tapınak, iki bini aşkın mühür baskısı, kaliteli metal eserler bulunmuştur. Elde edilen veriler göstermektedir ki o dönemde Arslantepe; aristokrasinin doğduğu ve ilk devlet şeklinin ortaya çıktığı resmi, dini ve kültürel bir merkezdir. İncelendiğinde, sarayın koridor duvarlarının baskı motif ve duvar resimleri ile bezendiği görülmektedir. Binanın çeşitli bölümlerinde çok sayıda mühür baskısının bulunması, idari etkinliklerin yoğunluğunu ve çok sayıda memurun çalıştığını ortaya koymaktadır.”

Ersoy, höyüğün sınırları dışında, 3.Derece Arkeolojik sit alanında, mevcutta ilköğretim okulu olarak kullanılan yapıların bulunduğu parsellerin kamulaştırılmasıyla ziyaretçi karşılama merkezi yapılması planlandığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile işbirliği içerisinde yürütülen çalışmalar sonucunda; yapılması planlanan ‘ziyaretçi karşılama merkezi’ için proje yetkisi ilgili belediyeye verilmiş, Bakanlığımız denetiminde hazırlanan projeler Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca geçtiğimiz yıl onaylanmıştır. Söz konusu projelerin uygulamasına yönelik “Arslantepe Höyüğü, Karşılama Merkezi Yapımı ve Çevre Düzenleme İşi”ne ilişkin Bakanlığımız, Malatya Valiliği ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında 7 Ağustos tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde projenin maliyetinin bir kısmı Fırat Kalkınma Ajansı geri kalan miktarı ise Bakanlığımız tarafından karşılanması kararlaştırılmıştır. Hızla başlanılan bu projenin çok kısa sürede tamamlanacağını inancım tamdır. Geldiğimiz bu noktada, temelini atacağımız karşılama merkezimizin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, sizleri saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından Arslantepe Höyüğü Tanıtım ve Karşılama Merkezinin temeli atıldı.
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır