Ankara ve Konya’daki Mesleki Eğitim Merkezleri ve Model Fabrikalarına Ziyaret
Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ile Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Konya ve Ankara’daki Mesleki Eğitim Merkezleri ve Model Fabrikalarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Fırat Kalkınma Ajansı’nın desteklediği ve yürütücüsü Malatya TSO olan “İŞGEM Mesleki Eğitim ile Büyüyor” güdümlü projesiyle yeni üretim işlikleri yapılarak İŞGEM’in kapasitesi genişletilmesi hedefleniyor. Bununla birlikte, aynı proje kapsamında, sanayinin ihtiyaç duyduğu ortak mekanizmaların oluşturulmasına ve insan kaynaklarının geliştirilmesine olanak sağlayacak olan Mesleki Eğitim Merkezi de önümüzdeki dönemde tamamlanacaktır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) teknik iş birliğiyle yürütülen Model Fabrika Projesi’nin Malatya’da da uygulanması planlanmakta.

Söz konusu projeleri başarı ile hayata geçirmek amacıyla Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu tarafından Ankara ve Konya’daki mesleki eğitim merkezleri ve model fabrikalar ziyaret edilerek işbirliğinin geliştirilmesi konusunda mutabakata varılmış, mevcut hizmet alanların kurulum ve uygulama süreci ile ilgili tecrübe aktarımı sağlandı.

ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyarete Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu’nun yanı sıra Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, Müdür Yardımcısı Kamil Sunal, ASOSEM Müdürü Ruhi Kılıç ile FKA İmalat Sanayinde Dönüşüm Birim Başkanı Midhat Yüzeroğlu yer aldı.

Ziyaretler kapsamında heyet Malatya’da kurulacak eğitim merkezi için model oluşturması planlanan ASO-SEM Sürekli Eğitim Merkezinde incelemelerde bulundu. Burada heyet Malatya’da kurulacak eğitim merkezinde yürütülecek çalışmalar hakkında fikir alış verişinde bulundu.

Daha sonra düzenlenen toplantıda konuşan ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş, ASO 1.OSB Yönetim Kurulu olarak eğitime büyük önem verdiklerini söyledi.

Akdaş, sanayicilerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan bir tanesinin nitelikli elemen bulamama sorunu olduğunu ve bunun da çözümünün mesleki eğitimden geçtiğinin bilincinde olduklarının ifade ederek, “Bölgemizde yer alan çıraklık okulundan Meslek yüksekokuluna kadar her alanda mesleki ve teknik eğitim kurumları ile ülkemize rol model oluşturacak eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Eğitim merkezlerimizde önce kendi sanayicimizin nitelikli iş gücünü yetiştirmeyi sonra Türkiye'deki diğer sanayi bölgelerinin nitelikli iş gücünü yetiştirmeyi hedefliyoruz. ASO-SEM sadece Ankara’ya değil Türkiye’ye de örnek olacak. Malatya’da kurulacak eğitim merkezi için gerekli tüm destekleri sağlamaya hazırız” diye konuştu.

Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu da merkezin sanayicilerin nitelikli personel bulma noktasında büyük katkı sağlayacağını kaydederek, Malatya’da kurulacak eğitim merkezi için ASO-SEM’i modelini örnek aldıklarını söyledi.

Sadıkoğlu,”Burada yer alan eğitim merkezleri bizleri çok etkiledi. Gerek Türkiye'nin nitelikli iş gücü sorununa çözüm bulmak açısından gerekse yalın üretim ile verimliliği arttırma açısından düşünülmüş eğitim merkezleriniz var. Eğitime yapmış olduğunuz değerli katkılardan dolayı sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ise iyi uygulama örneklerinin yerinde görülmesi, işbirliklerinin geliştirilmesi ve deneyim aktarımı açısından teknik ziyaretin son derece faydalı geçtiğinin altını çizerek, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ve Ajansımızın destekleri ile Malatya’nın endüstriyel üretiminde rekabetçiliğini artıracak ve küresel rekabete ayak uydurmasını sağlayacak birçok altyapı ve üstyapı projesi yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Yoğunlu, İŞGEM Mesleki Eğitim ile Büyüyor projesi ile Malatya ve Bölgeye hizmet verecek, nitelikli teknik personel ihtiyacını karşılayacak sürekli eğitim merkezinin hayata geçirileceğini,  mesleki ve teknik programları ile özellikle genç işsizlikle mücadeleye katkı sağlanacağını ifade etti.

ASO-SEM ve Model Fabrika’nın derslik, atölye ve uygulama alanlarının detaylı bir şekilde gezilmesiyle sona eren programa Konya gezisiyle devam edildi.

Konya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk’ü ziyaret eden heyet KTO Teknoloji ve Eğitim Kampüsünde incelemelerde bulundu.

Dış Ticaret Merkezi,  Mesleki Eğitim Merkezi, n11 ofisi, yankısız oda laboratuvarı, Akıllı Teknolojiler, Tasarım, Geliştirme ve Prototipleme Merkezi ve Model Fabrikayı ziyaret eden heyet buralarda incelemelerde bulunarak yapılan faaliyet ve çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır