Ajansımızdan 2 Milyon Fide Desteği
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyet gösteren Ajansımızın desteğiyle Elazığ’da 2 milyon fide yetiştirilerek 20 bin üreticiye dağıtıldı.

Ajansımızın Covıd-19 iie Mücadele ve Dayanıklılık Programı kapsamında Elazığ Valiliği, İl Özel İdaresi ve İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi tarafından yürütülen proje ile organik tarım alanında, bölgemizin yerli tohumları ile yetiştirilen 2 milyon fide sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle fide temin edemeyen çiftçiler başta olmak üzere 20 bin vatandaşımıza ulaştırılarak toprakla buluşturuldu.

Ajansımız tarafından organik tarıma uygun bir alanda yerli domates, patlıcan, salatalık ve biber ekimi desteklendi. Bu alanda ekimi yapılan ürünlerin fideleri pandemi döneminde ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştıran Vefa Destek Grupları aracılığıyla sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle fide temin edemeyen çiftçilere ulaştırıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa VARANK da sosyal medya hesabından, ajansımızın yaptığı çalışmayı paylaştı.

Mesajına "Biz Bize Yeteriz Türkiye'm" etiketini de ekleyen Bakanımız Varank, şunları kaydetti:

"Kalkınma ajansımızın destekleriyle 25 bin metrekarelik İpek Yolu Gençlik ve Çocuk Çalışmaları Merkezi organik tarım alanında yerli tohumdan 2 milyon fide yetiştirilerek, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle fide temin edemeyen çiftçiler başta olmak üzere 20 bin vatandaşımıza dağıtıldı."

Bakanımız Varank'ın mesajında yer verdiği videoda da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ekilmemiş tek karış toprak bırakmayacağız." ifadeleri yer aldı.

Projenin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla bölgede yetiştirilen yöreye özgü meyve ve sebze tohumlarının kayıt altına alınması, muhafaza edilmesi, fide tedarikinin sağlanması ve Ar-Ge çalışmalarının yapılabilmesi için bir merkez kurulacak.

Ata Tohumu ve Fide Ar-Ge Merkezi ile yöreye ait ata tohumlarının gelecek nesillere aktarılması sağlanacak. Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de iş birliği yapılarak gençlere ve çocuklara fide ekim merkezlerinde uygulamalı fide ekimi ve bakımı eğitimleri verilecek.

Projeyle ayrıca, bir kesimi sınırlı günlerde sokağa çıkabilen 20 yaş altı gençlere ve çocuklara yönelik olarak "Bizdeyiz" adıyla bir uygulama oluşturuldu.

Mobil cihazlardan ücretsiz indirilen bu uygulamayla 20 yaş altına yönelik ödüllü yarışmalar düzenleniyor. Her gün başarı gösteren 20 genç, bilim kitiyle ödüllendiriliyor.
 
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır