3. Bingöl Kalkınma Platformu Toplantısı Yapıldı

Bingöl’de temaslarını sürdüren Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (Bingöl TSO) öncülüğünde yürütülen 3. Kalkınma Platformu Toplantısı’na katıldı.

Vali İbrahim Taşyapan, Milletvekili Eşref Taş, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Üniversitesi Rektörü Gıyasettin Baydaş, Defterdar Özgür Yılmaz, Bingöl TSO Başkanı Erkan Çalbay, Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreteri Mesut Öztop ve kurum amirleri katıldığı programda konuşan Bakan Yılmaz, çözüm sürecine dair değerlendirmelerde bulundu.

“EN BÜYÜK TEŞVİK, ÇÖZÜM SÜRECİDİR”

Çözüm sürecini ‘en büyük teşvik’ olarak değerlendiren Bakan Yılmaz: “Çözüm sürecinin başarıya ulaşması ve insanların zihinlerinde hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde bu defterin kapanması, aynı zamanda bir refah süreci demektir, istihdam demektir, ekonomimizin, sosyal hayatımızın zenginleşmesi demektir, demokrasimizin gelişmesi demektir. Her bakımdan çözüm süreci çok önemli” diye konuştu.

PROVOKE VURGUSU

Konuşmasında çözüm sürecindeki son gelişmeleri olumlu olarak yorumlayan Bakan Yılmaz, beklentileri aşırı yükseltmenin de doğru olmadığını da ifade ederek, şunları kaydetti: “Süreçle ilgili de son dönemlerde daha olumlu bir atmosfer görüyoruz. Ümit ederiz ki, bu en kısa sürede sonuçlanır. Tabi burada beklentileri çok aşırı yükseltmek de doğru değil belki. Çözüm süreci gibi zor süreçlerde bazen inişler çıkışlar yaşanabiliyor. Çünkü bunu istemeyen çevreler var. İçeride ve dışarıda Türkiye’nin önünü kesmeye çalışan, bu bölgeyi sürekli istismar etmeye çalışan bir takım provokatörler, bir takım çevreler bunu karıştırmaya çalışıyorlar. Bundan sonra da yapmaya çalışacaklar ama biz her zaman söylüyoruz; hükümet olarak son derece kararlıyız. Sonuna kadar da çözüm sürecinin arkasındayız. Aynı şekilde çözüm sürecinin ne kadar arkasındaysak, kamu düzenin de o kadar arkasındayız. Halkımızın emniyeti, güvenliği bizim için birinci önceliktir. Bakın devletin güvenliğinden bahsetmiyorum, toplumun, fertlerin güvenliğinden bahsediyorum. Bu güvenliği de bizim maksimum düzeyde sağlamamız lazım. Bu ortamı oluşturmamız lazım. Biz bunları birbirinin alternatifi olarak görmüyoruz. Hem ekonomiyi kalkındıracağız, hem çözüm sürecini sonuna kadar devam ettireceğiz, hem de kamu düzenini sağlayıp vatandaşımızın emniyetini güvence altına alacağız.”

YÜRÜTME KOMİSYONU KURULDU

Toplantıda alınan kararları, takip etmek, bürokrasideki işlerini hızlandırmak amacıyla Vali Taşyapan Başkanlığı’nda ‘Yürütme Komisyonu’ kuruldu.

Başkan Barakazi ve Bingöl TSO Başkanı Erkan Çalbay’ın da yer aldığı komisyon, toplantıda alınan kararların hayata geçirilmesi için çalışmaları takip edecek.

Öte yandan Bakan Yılmaz’ın talimatları doğrultusunda orman vasfı arazilerinin 2B’ye devredilmesi için Bingöl öne alındı. Bölgeden gelecek olan heyet, orman vasfı arazilerini 2B’ye devredilmesi için çalışma yürütecek. Çalışmaların Nisan 2015 tarihine kadar tamamlanması öngörülüyor.

Toplantıda Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut ÖZTOP tarafından yapılan sunumda Ajans faaliyetleri ve Bingöl’de öne çıkan 5 sektörle ilgili Ajans tarafından yapılan yatırım süreçleri çalışması hakkında bilgi verildi. Ayrıca yatırımcıların yatırım süreçlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için oluşturulması düşünülen “Tek Durak Ofis” uygulaması hakkında bilgi verilerek görüş ve öneriler alındı.

İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır