Dalbastı Kirazı Coğrafi İşaret Tescil Devir ve İşbirliği Protokolü İmzalandı
Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) ile Yeşilyurt Belediyesi arasında Dalbastı Kirazı Coğrafi İşaret Tescil devir ve işbirliği protokolü imzalandı.

FKA toplantı salonunda düzenlenen törene, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu katıldı.

Protokol töreninde konuşan FKA Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, yapılan başvurular ve ajans olarak yaptıkları girişimlerin ardından tescil sürecini tamamladıkları dalbastı kirazının Coğrafi İşaret Tescil Belgesini atacakları imzalarla Yeşilyurt Belediyesine devredeceklerini söyledi.

Yoğunlu, dalbastı kirazının Malatya’da kayısıdan sonra en önemli ürünlerden bir tanesi olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Dalbastı kirazının markalaşması, ticari değerinin artması ve üretiminin artması için Yeşilyurt Belediyemiz çok önemli çalışmalar yapıyor. Bu devir işlemlerinden sonra Yeşilyurt Belediyemizle birlikte ürünümüzün marka tasarımlarının yapılması ve ticarileşmesi noktasında duyurulmasının yanı sıra üretiminin yaygınlaşması gibi alanlarda işbirliği yapacağız. Yeşilyurt Belediyemizin yürüttüğü çalışmalara gereken destekleri sağlayacağız. Ekonomik hayatımıza değer katan, üretim yapan insanlara da gelir getiren bu lezzetimizin ülkemize ve dünyanın her noktasına ulaşması gerekmektedir. Yeşilyurt Belediyemizle ortaklaşa yapacağımız çalışmalar ilimiz ekonomisine çok olumlu katkılar sunacaktır. Başkanımıza ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmalara verdiği desteklerin yanı sıra Yeşilyurt’un yaşam kalitesini artırmaya yönelik hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise Fırat Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa yapacakları çalışmalarla Dalbastı Kirazı’nın hak ettiği değeri görmesini sağlayarak, pazar payının yükselmesine öncülük edeceklerini kaydetti.

Dalbastı kirazının tadı, aroması ve kalibresiyle Yeşilyurt’a özgü tarımsal bir ürün olduğuna değinen Çınar, “Fırat Kalkınma Ajansımızla ortaklaşa yaptığımız girişimlerin ardından coğrafi işaret tescil belgesine kavuşan Yeşilyurt Dalbastı Kirazımızın marka imajının oluşturulup, güçlü ve akıllarda kalacak tanıtım çalışmalarıyla pazar payının yükselmesi noktasında bugün tarihi bir adım atıyoruz. İlçemizde kayısı başta olmak üzere kiraz yaprağı sarmamız, dalbastı kirazımız ve banazı üzümümüz coğrafi işaret tescil belgesi alan yöresel lezzetlerimizdir. Kiraz yaprağı sarmasının coğrafi işaret tescil sürecini Fırat Kalkınma Ajansımızın destekleriyle tamamlamıştık, kaysımız zaten tescilini almıştı. Yeşilyurt’umuzun marka değeri olan, bölgemizin farklı noktalarındaki bağ ve bahçelerin verimli topraklarında yetişen dalbastı kirazımızla ilgili coğrafi işaret tescil belgesinin devralınmasıyla ilgili protokolümüzü imzalayacağız. Dalbastı kirazımızın bütün tanıtım çalışmalarını devraldıktan sonra bu eşsiz lezzetimizin ticarileştirilmesi, daha fazla üretilmesi, marka imajının oluşturulması, logolarının yapılması ve tanıtımına yönelik iş ve işlemleri yürüteceğiz. Dalbastı kirazımız başta olmak üzere bölgemize özgü yemek ve tarımsal ürünlerin tescil edilme süreçlerinde büyük emek sarf eden Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimize ve değerli mesai arkadaşlarına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Çınar ve Yoğunlu, Yeşilyurt Dalbastı Kirazının Coğrafi İşaret Belgesinin Yeşilyurt Belediyesine devredilmesine ilişkin protokolü imzaladılar.
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır