Kuru Kayısıda Lisanslı Depoculuk Projesi Hayata Geçiriliyor
2016 yılının son haftasında Fırat Kalkınma Ajansında Vali Mustafa Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop ile Ajans uzmanlarının katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda ilimizde kurulması planlanan ve yıllardır gündemde olan Kuru Kayısıda Lisanslı Depoculuk Projesi ele alınarak bu konuda yapılan çalışmaların son aşamaya gelmesi için gerekli kararlar ele alındı.

Toplantı sonunda katılımcılar konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. İlk açıklamayı yapan Borsa Başkanı Özbey şunları kaydetti: ”Malatya’mızın kaderini değiştirecek, özellikle kayısının kaderini değiştirecek bir toplantı için burada bulunuyoruz. İnşallah bundan sonra kayısı ile alakalı problemlerin giderilmesi için biz elimizden gelen her şeyi yapmaya gayret göstereceğiz. Bu toplantının yapılmasına vesile olan Sayın Genel Başkan Yardımcıma, Sayın Valime, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanıma, Sayın İl Başkanıma, Sayın TSO Başkanıma ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
TSO Başkanı Erkoç “Hayırlı bir iş için bir araya geldik, ben özellikle Sayın Genel Başkan Yardımcıma, Sayın Valime, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanıma, Sayın İl Başkanıma, Sayın Borsa Başkanıma katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Malatya ihracatının yarısına yakını kayısı oluşturuyor. Diğer taraftan üreticilerin yaşadığı sıkıntılar da ortada. Kuru kayısıda lisanslı depoculuk projesi ile üreticinin emeği ziyan olmayacak. Burada Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır ciddi bir görev ve sorumluluk yüklendi. Biz de Malatya Ticaret ve Sanayi Odası olarak gücümüz nispetinde kendilerine destek olacağız.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır’da konuşmasında “Bu gün geldiğimiz noktada Kalkınma Bakanlığımızın desteklediği ve büyük bir hissesini Büyükşehir Belediyesinin alacağı ve oluşturacağı bir şirketin kurulması kararı alındı. İnşallah bu kayısıya bir nefes aldırır, kayısıya olan güveni arttırır. Lisanslı Depoculuğun, kayısının piyasa değerinin korunmasında çok büyük bir katkısı olacağına inanıyorum.” diyerek katılımcılara teşekkür edip hayırlı olmasını diledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Çalık ise “ Bu gün Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Cazibe Merkezleri programı kapsamında yatırımlarla ilgili olarak yapabileceğimiz çalışmalarda çok önemli, Malatya için hayati öneme haiz Lisanslı Depoculukla ilgili olarak bir araya gelmiş bulunuyoruz. Malatya ekonomisinin kalkınabilmesi için yıllık yaklaşık 140.000 ton kayısı üretimi yapan üreticilerimizin belinin doğrultulabilmesi ve ürünün ortada gezmesinin engellenmesi için yıllardır söylediğimiz Lisanslı Depoculukla ilgili olarak bir proje çalışması yapılmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığımız ile Ticaret Borsası Başkanlığımızın proje ortağı olarak Kalkınma Bakanlığımıza sunmuş olduğu projeye Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’ın tam destek vereceği garantisini kendisinden aldık. Bu şirketin yöneticisi ve yürütücüsünün Malatya Büyükşehir Belediyesi olması, bu kadar yüklü bir sorumluluğun altına, taşın altına elini koyuyor olması takdire şayan. Bundan sonraki süreci yürütecek olan Vali Toprak’a da teşekkür eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Çalık, Kalkınma Bakanlığının ve Fırat Kalkınma Ajansının destekleri ile Malatya’da çok kısa sürede bir Gençlik Merkezi kurulacağını, Vali Toprak ve Başkan Çakır’la yaptığı görüşme neticesinde bu amaçla bir yer tahsisinin yapılacağını ifade etti. Kurulacak merkezde girişimci gençlerin, üniversite öğrenimini tamamlayan gençlerin işletmeciliği öğreneceğini, işe atılacaklarını ve bu proje ile de 3 Milyon TL.- bir yatırımın daha Malatya’ya kazandırılacağını sözlerine ekledi.

Son olarak Vali Toprak yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Fırat Kalkınma Ajansımızın Toplantı Salonunda çok önemli bir toplantı gerçekleştirdik, Malatya’nın geleceğine katkı sağlayacak bir projenin kararını almak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Lisanslı Depoculuğun kurulması ile ilgili Büyükşehir Belediyemizin ana şirketin en önemli amil ortağı olması, BORSA, TSO, TOBB ve özellikle bizim de önemsediğimiz kayısı ihracatçılarımızın bu şirketi sahiplenerek bir sahibi olması ilimizin değerine değer katacaktır. Umuyorum ki şirketin kurulması ile birlikte, ortakları ile birlikte I. OSB.’de tahsis edilecek alanda bir an önce kazmayı vururuz. Kalkınma Bakanlığımızın kuruluş bedeli olan 18.3 Milyon TL.- yi karşılayacak olması bizlerin elini çok güçlendirdi. Böylesi hayırlı bir çalışmada katkılarından dolayı Bakan Tüfenkçi’ye, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Çalık’a, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza, konu ile ilgili olan, bizatihi esas onların yörüngesinde olan Borsa Başkanımıza ve bu projenin ön etüdünü gerçekleştiren, ilin bulunduğu noktadan daha ileri bir noktaya götürmekle görevli olan Fırat Kalkınma Ajansının Genel Sekreteri Öztop ve ekibine teşekkür etti.
İçerik GörselleriCopyright © 2016 www.fka.gov.tr Tüm Hakları Saklıdır